Rekonstrukce Zdíkova paláce v Olomouci

(ČTK) – Zdíkův palác na Václavském náměstí v Olomouci čeká od července rozsáhlá rekonstrukce, která by měla v budoucnu návštěvníkům zpřístupnit i dosud uzavřená místa. Rekonstrukce jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě vyjde na 50 milionů korun a potrvá zhruba do pozdního léta 2021. ČTK to řekl Miroslav Kindl z Muzea umění. Torzo románské budovy, kterou dal ve 12. století postavit olomoucký biskup Jindřich Zdík, je součástí prohlídkového okruhu Arcidiecézního muzea.

Rekonstrukce, která je financována z rozpočtu ITI olomoucká aglomerace, se uskuteční podle návrhu architekta Jana Šépky. „Rekonstrukce přinese novou podobu návštěvnické infrastruktury Zdíkova paláce. Ta současná pochází z 80. let 20. století a byla dočasným řešením, nyní je již v nedůstojném stavu vůči výjimečné románské architektuře z poloviny 12. století. Pokusíme se to napravit za použití nejnovějších architektonických metod, přístupů a statických výpočtů,“ uvedl Kindl.

Návštěvníci budou moci obdivovat nejen románskou architekturu, ale i kvalitní současnou architekturu. Vznikne také nová expozice v podkroví kapitulních budov, kde se budou moci seznámit s architektonickým a chronologickým vývojem svatováclavského návrší v Olomouci, jednoho ze tří nejdůležitějších návrší, které město formovaly a dodnes formují.

Nová vestavba se vůči původní architektuře vymezí materiálem. Odborníci použijí jen materiály, které se v té době nepoužívaly, tedy sklo, beton a ocel. „Na první pohled tak bude jednoduše rozpoznatelné, co je současná a co stará historická konstrukce,“ doplnil Miroslav Kindl.

I přes uzavření památky při rekonstrukci o ni návštěvníci nepřijdou. Prohlédnout si ji budou moci pomocí nejmodernějších technologií, virtuální prohlídky ve 3D brýlích. Muzeum umění na projektu spolupracovalo s olomouckou firmou VR Motion. Do virtuální reality se rozhodlo muzeum přenést Zdíkův palác nejen kvůli blížící se rekonstrukci, ale i proto, že je palác každoročně od října až do dubna uzavřen. „S novou technologií do něj budou moct návštěvníci nahlédnout i například v lednu,“ uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal. Speciální brýle, které návštěvníka přenesou do virtuální reality, budou k dispozici přímo v muzeu od poloviny června.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Zdík. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
muo: Románský biskupský palác
Památkový katalog NPÚ: Přemyslovský palác
Wikipedie: Zdíkův palác

Související články:
Přestavba Zdíkova paláce v Olomouci  11.9.2018

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*