Rekreační objekt Ošelín

Německý investor hledal na českém venkově poblíž hranic zajímavý objekt s příběhem, kde by se mohl na stáří usadit. Spolu s architektem objevují v původně německé obci Ošelín hospodářskou usedlost čp.19, která zůstala po 2.světové válce již neobydlena. Ve staveních nacházíme meziválečné noviny a další artefakty té doby, genius loci je nepopsatelný. Starý statek před více jak sedmdesáti lety usnul a zůstal opuštěný, zastavil se zde čas…

Návrh:  Respektujeme a zároveň chráníme hodnoty v území, vzrostlé staleté duby, stávající architekturu. I přesto, že jsou budovy v dezolátním stavu, představují pro nás historickou hodnotu, která musí být zachována a tradiční způsobem rekonstruována. Hlavním úkolem projektu bylo zviditelnit napětí mezi starou a novou architekturou. Kontrast formy je jasný a čitelný. Nový objekt je vložen mezi hmoty hospodářské usedlosti, stodolu a obytný dům a uzavírá pozemek z jižní strany od komunikace. Přízemní horizontální hmota se saunou vytváří krytý vstup i vjezd a zároveň propojení s patrem, kde jsou apartmány. Dva identické apartmány nad sebou o velikosti 3+kk jsou přístupné krytým venkovním schodištěm, exaktní kubická hmota kontrastuje s vesnickou zástavbou, kterou představuje archetyp – dům se sedlovou střechou. 
Novostavba objektu je první etapou výstavby, bude sloužit jako zázemí rodiny pro rekonstrukce stávajících objektů, domu s chlévem a stodoly.

Konstrukce a materiály: Vzhledem k požadavku na rychlost výstavby byla zvolena technologie montované dřevostavby s difuzně otevřenou konstrukcí z ekologických přírodních materiálů (skladby neobsahují fólie z PVC). Používáme tradiční stavební materiály (dřevo, kámen), jejich textury i barevnost, ale současným, moderním způsobem.  Snažíme se co nejvíce využít práci místních řemeslníků, materiály z místních zdrojů, a minimalizovat tak náklady na transport, energii.  Kámen, místní rulu, pro zdění opěrných zdí, získáváme přímo na pozemku, který je částečně na zvětralé skále. Kamennou dlažbu v interiéru, tepelský trachyt, volíme z jediného lomu v ČR, který se nachází 30km od stavby. Dřevo na fasádu, nehoblovaný modřín, získáváme z místní pily na Nynkově vzdálené 5 km. Dubová podlaha v obytných místnostech, průmyslová kantovka, je taktéž z regionu.

Autorská zpráva
Foto: Martin Kocych a Martin Zeman


Ocenění: Národní cena za architekturu GRAND PRIX 2014; Česká cena za architekturu 2017 – nominace mezi 42 projekty

Místo: Ošelín 19, okres Stříbro
Autor: MODULORA – Jan Alex Řezáč
Zastavěná plocha: 177 m2
Obestavěný prostor: 973 m3

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*