Rekreační středisko Les Thermes

Lucembursko: DuPontâ?¢ Tyvek® poskytuje atraktivnímu
sportovnímu a rekreačnímu středisku Les Thermes
dlouhodobou ochranu a vysoký vnitřní komfort

Listopad 2009 — vyspělá stavební membrána DuPontâ?¢ Tyvek® poskytuje novému prestižnímu sportovnímu a rekreačnímu středisku „Les Thermes““ poblíž měst Strassen a Bertrange v Lucembursku (www.lesthermes.net) dlouhodobou ochranu a vysoký vnitřní komfort. Jejím hlavním úkolem je chránit převážně dřevěnou konstrukci před škodlivými vlivy kondenzace a vytvářet účinnou vzduchotěsnou a voděodolnou bariéru proti nepřízni počasí.

Sportovní a rekreační středisko Les Thermes, navržené sdružením architektů, tvořeným společnostmi Witry & Witry (www.witry-witry.lu, uw@witry-witry.lu), Jim Clemes Architectes (www.clemes.lu, info@clemes.lu) a Hermann & Valentiny et Associés (www.hvp.lu, office@hvp.lu), je velmi svérázné — má tvar vesmírné lodi, která právě přistála na horizontu. Tato třípodlažní budova nabízí celou řadu aktivit — od plavání v soustavě vnitřních a vnějších bazénů až po relaxaci v sauně či cvičení ve fitness centru. Převažujícím prvkem návrhu celého střediska je průhlednost, která umožňuje nahlédnout do různých prostor budovy a sledovat nabízené aktivity.

Vzhledem k orientaci budovy na sever a jih interiéry i venkovní prostory maximálně využívají denní světlo, které mají k dispozici. Betonová konstrukce aktivní zóny je kompaktně začleněna do okolní krajiny. Stejný materiál je použit i pro základy plaveckých bazénů, zatímco samotné bazény jsou vyrobeny z nerezové oceli a uloženy do betonové konstrukce.

Celé rekreační středisko je uzavřeno do lepeného vrstveného dřevěného obalu o velkém rozpětí, který zároveň pomáhá definovat oblý tvar fasády. Dřevo v konstrukci s uzavřenými spoji poskytuje tepelnou izolaci i ochranu proti povětrnostním podmínkám. Vnější obal speciálně konstruovaných stěn tvoří hliníkové šindele, které pokrývají i zaoblené tvary, pokračující ze střechy do fasády. Velké, uzavřené střešní otvory propouštějí do aktivní zóny dostatek světla.

Všechny střešní, fasádní a interiérové práce ze dřeva provedli odborníci ze společnosti Ochs GmbH z německého Kirchbergu. Použít difúzní membránu DuPontâ?¢ Tyvek® pro ambiciózní fasádu byl také jejich nápad. DuPontâ?¢ Tyvek® poskytuje vynikající ochranu před vnějšími povětrnostními vlivy a zároveň umožňuje volné odpařování vodních par.

Tuto schopnost má díky vědeckému a technickému zázemí společnosti DuPont: DuPontâ?¢ Tyvek® je tvořen „sítí“ z milionů mikrovláken, která nepropouští vodu, ale umožňuje volné odpařování vodních par skrze přirozené póry ve své struktuře.

Materiál DuPontâ?¢ Tyvek® je ve středisku Les Thermes instalován jako izolace pod krytinu, a proto funguje jako účinná vzduchotěsná a voděodolná bariéra proti nepřízni počasí a zároveň umožňuje odvádět vlhkost po celém povrchu budovy a tím zabránit případnému rozkladu dřeva. Tato membrána, vyráběná za použití unikátní technologie tavného odstředivého spřádání, tzv. flash-spinning and bonding, je velmi pevná a odolná vůči UV záření a běžnému opotřebení. Svou spolehlivou ochrannou schopností, odolností a bezproblémovou instalací přináší uživateli klid a pohodu.

Ve sportovním a rekreačním středisku v Lucembursku byla membrána DuPontâ?¢ Tyvek® položena přímo na fasádní desky a upevněna hřebíky se širokou hlavou. Následně byl instalován vnější plášť z hliníkových šindelů.


O firmě DuPont — DuPont je výrobní a obchodní společnost, aplikující nejnovější poznatky vědy. Byla založena v roce 1802 a využívá vědecké poznatky k vytváření udržitelných řešení, vedoucích k lepšímu, bezpečnějšímu a zdravějšímu životu lidí na celém světě. Ve více než 70 zemích nabízí širokou škálu produktů a služeb v zemědělství, potravinářství, stavebnictví, komunikacích a dopravě

Sortiment výrobků DuPontâ?¢ Tyvek® najdete na www.construction.tyvek.com.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*