Relaxačně-sportovní areál na tzv. Božkovském ostrovu v Plzni

V Plzni-Božkově začala přestavba ostrova, první část bude letos
Plzeň 23. dubna (ČTK) –
Nová dráha pro in-line bruslaře, stezky pro pěší a zeleň vzniknou letos do podzimu na říčním ostrově v Plzni-Božkově. První etapa postupné přeměny šestihektarového ostrova na relaxační a sportovní komplex přijde na devět milionů korun. Už se staví nové stezky za 4,5 milionu korun, které podpoří z 85 procent unie. Odstartovala také stavba 530 metrů dlouhé in-line dráhy za 3,5 milionu korun, kterou zaplatí druhý městský obvod Plzeň-Slovany, pod nějž městská část Božkov patří. ČTK to řekl starosta Lumír Aschenbrenner (ODS).
Studii revitalizace božkovského ostrova zpracovalo pro ÚKR plzeňské Architektonické studio Hysek (doplněno Stavbaweb).

Plánovaná podoba ostrova Božkov v Plzni
Obvod plánuje na revitalizaci ostrova vydat 25 milionů Kč. Příští rok tam chce postavit průleh. Jde o vodní propojení náhonu, které je nyní zanesené, s řekou. Vzniknou tam vodní hrací prvky, ale také technické – Archimédův šroub. Zároveň bude sloužit jako protipovodňové opatření; zamezí přelití náhonu a zatopení ostrova. Město už na něj vykoupilo pozemky a shání peníze na realizaci, řekl starosta.

Příští rok by tam mohla vyrůst ještě nová devadesátimetrová lávka pro pěší a cyklisty za deset milionů korun, která bude hlavním vstupem do areálu a dovede rekreanty od parkoviště. Zahájení stavby je podmíněno dotací ze Státního fondu dopravní infrastruktury, o níž požádáme příští rok. Most bude zhruba v úrovni, kde nyní roste in-line dráha. Povede přes Úslavu k vodárně, kde vznikne parkoviště.

Letos hotová síť nových cest pro pěší s nezpevněným povrchem obkrouží především zadní část ostrova, kde bude i bruslařská dráha. Povrch bude vhodný pro chůzi i rekreační běh. Součástí bude fitstezka, tedy zastávky s jednoduchým cvičebním nářadím pro rehabilitaci.

Park poblíž konečné trolejbusu 12 nabídne odpočinek hlavně obyvatelům přilehlých lokalit Světovar, Petrohrad, Božkov, Lobzy a také nově vznikající bytové zóny Švabiny.

Související články:

Plzeňský obvod zahájil přeměnu říčního ostrova na rekreační zónu 21.6.2010

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*