Renovace ostravského Trojhalí musela být zastavena

(ČTK) – Renovace industriálního objektu Trojhalí na území po bývalé ostravské koksovně Karolina skončí později, než se původně očekávalo. Přestavba na nové multifunkční centrum za zhruba 180 milionů korun totiž musela být zastavena. Důvodem je skutečnost, že stavební firma vyčerpala objem financí, který je možné uvolnit na takzvané vícepráce. Další stavební úpravy se tak musejí znovu soutěžit, řekl včera novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).


"Trojhalí bylo vysoutěženo za extrémně nízkou cenu oproti projektové ceně. Přece jenom je to staré zařízení, takže ten projekt nepamatoval na věci, které třeba nebyly viditelné a odhalují se tam nové věci, které se musí udělat jinak. Dodavatel už vyčerpal 20 procent (nákladů), o které může být zakázka rozšířena,"
uvedl Kajnar.

Dodal, že další vícepráce, které jsou nutné, tak město musí soutěžit zvlášť. "V této chvíli je stavba zastavena a nyní soutěžíme zvlášť tři miliony, až se to vysoutěží, tak ta stavba může pokračovat," uvedl Kajnar, který se domnívá, že vše bude dokončeno nejdříve na jaře příštího roku. Původně se předpokládalo, že Trojhalí bude veřejnosti zpřístupněno už letos na podzim.

Památkově chráněné objekty Trojhalí jsou jediné, které zůstaly na území bývalé koksovny. Trojhalí tvoří dvě haly bývalé elektrocentrály a jedna hala někdejší ústředny. Architektonické řešení budov zpracoval architekt Josef Pleskot. Objekt někdejší elektrocentrály by se podle Pleskotova návrhu měl změnit na průchozí zastřešené náměstí. Rekonstruované prostory budou zhruba stejně velké jako centrální ostravské Masarykovo náměstí. Budou se využívat například pro pořádání trhů, jarmarků, koncertů, debat, výstav nebo pro sportovní aktivity. V objektu ústředny pak vzniknou multifunkční tělocvičny se zázemím pro skladování sportovního vybavení.

Doplněno Stavbaweb:

Trojhalí Karolina Ostrava
Dvojhalí: Dvojlodní hala z let 1903–1907 byla nejdříve centrem Žofinské huti. Po odstavení kolem roku 1974 se uvnitř nic nedělo. Haly byly v soukromých rukou a oficiálně přístupné byly výjimečně. V letech 2004-7 se zde konaly nepravidelně technoparty a podobné akce DIY komunity. Haly mají být po rekonstrukci využívány pro koncerty, jarmarky a další podobné akce.
 

Ústředna: Budova v sousedství Dvojhalí pravděpodobně z r.1900. Dříve sloužila jako elektrárna pro koksovnu Karolina, která byla funkční do 70. let 20. století. Transformovaný prostor má obsahovat multifunkční tělocvičny se sportovním vybavením, tribunami, střídačkami a tabulemi časoměřičů.

zdroj: Stavby v Moravskoslezském kraji
Trojhalí Karolina (zdroj foto: vyfotprojekt.cz/autor: Liil)
Související články:


 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*