Repliky kupeckých domů ve Frýdku-Místku

Fotogalerie ke článku (2)

Původní kupecké domy ve Frýdku-Místku

Původní kupecké domy ve Frýdku-Místku

Repliky tří kupeckých domů ve Frýdku-Místku

Repliky tří kupeckých domů ve Frýdku-Místku
Celá fotogalerie (2)

Tři nové domy jsou věrnou replikou původních polodřevěných městských domů z druhé poloviny 18. století.

Repliky tří historických kupeckých domů na ulici Hluboká ve Frýdku-Místku zdobí ode dneška pamětní deska. Kolemjdoucím připomíná, že na tomto místě stály polodřevěné městské domy z druhé poloviny 18. století, ve kterých žili předkové hudebního skladatele Leoše Janáčka, řekla ČTK mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.
Tři nové domy, které jsou věrnou replikou původních, nechal na vlastní náklady postavit podnikatel Milan Kiedroň. Dokončeny byly loni na podzim. Původní historické kupecké domy, které se v roce 1964 dostaly i na seznam kulturních památek, totiž řadu let chátraly, až se rozpadly na ruiny. Ministerstvo kultury je na návrh města v minulých letech ze seznamu kulturních památek vyškrtlo.
Radnice pak nechala zpracovat architektonicko-urbanistickou studii na dostavbu části památkové zóny Frýdku, která zahrnovala i kupecké domy. V soutěži uspěl právě Kiedroň, který zaplatil ze svého i odstranění ruin kupeckých domů a v říjnu 2006 začal na jejich místě stavět repliky. Ty jsou nyní využity ke komerčním a bytovým účelům.
"Stavby frýdeckých soukenických mistrů připomínaly zašlou slávu soukenického cechu ve Frýdku. Ve své době byly unikáty ve Slezsku i na Moravě," připomněla fakta o kupeckých domech primátorka Eva Richtrová, která pamětní desku odhalila.
Slavnostnímu aktu přihlíželo několik desítek diváků. Mezi jinými i Jaromír Polášek z Muzea Beskyd, místní malíř Josef Lang a malířka Eliška Servátková, která staré kupecké domy ztvárnila na mnohých svých obrazech.
"K tomuto místu mám citový vztah, vyrůstala jsem tady a pamatuji ještě originální stavby kupeckých domů. Často kolem nich procházelo procesí k nedalekému Mariánskému kostelu, bývávaly tady trhy, opékaly se tu párky a bylo tady opravdu živo. Dnes již maluji jen vzpomínky na tuto dobu," řekla malířka Servátková, která letos oslaví 93 let.

Zdroj: Zpráva ČTK 8.1. 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*