reSITE 2017

Nejrespektovanější architekta dneška Kazuyo Sejima z tokijského studia SANAA a architekt a urbanista Teddy Cruz jsou prvními ohlášenými hosty nadcházející konference reSITE. Do Prahy přijede místostarosta Paříže Jean-Louis Missika a dalších 40 špičkových expertů. Akce s cílem neustále vylepšovat prostředí měst se tentokrát zaměří na řešení, inovace a projekty, které nejsou mnohdy vidět na povrchu. „Je to line-up snů, o tato jména jsme usilovali přes dva roky,“ prozradil Martin Barry, šéf reSITE a sám oceněný urbanista. Mezinárodní architektonická událost reSITE 2017: In/visible City proběhne 22.-23. června ve Foru Karlín.

„Co doopravdy znamená smart city? Zaměříme se na propojení mezi viditelnou a neviditelnou infrastrukturou a to, jak pohání městský rozvoj, umožňuje udržitelný provoz města a zároveň přináší kulturní hodnoty a ekonomické příležitosti městům, která lze označit jako chytrá.“ Martin Barry, reSITE.

Hlavní přednášející z opačných konců planety
Držitelka prestižní Pritzkerovy ceny – obdoby Nobelovy ceny na poli architektury – japonská architektka Kazuyo Sejima (Kazujo Sedžima) ze studia SANAA je známá takřka neviditelnou architekturou, subtilními konstrukcemi z kovu a dokonalým prolínáním budov s vnějším okolím. Mezi její obdivované stavby patří mnoho veřejných kulturních a vzdělávacích institucí, jako je New Museum v New Yorku, vzdělávací centrum Rolex v Lausanne anebo železniční terminál v Naoshimě v Japonsku, a do historie se zapsala také jako první ženská kurátorka architektonického Biennale v Benátkách.

Architekt a profesor Teddy Cruz, přednášející na Harvardské Graduate School of Design a na Kalifornské univerzitě v San Diegu, přiveze spolu se svou kolegyní Fonnou Forman prudce kontroverzní téma Trumpovy hraniční zdi mezi Mexikem a USA. Na případu měst San Diego a Tijuany poukáže na dopady na městský rozvoj, místní ekonomiku, architekturu a životy lidí.

Z Paříže přijede místostarosta Jean-Louis Missika, zodpovědný za městské plánování, architekturu, ekonomický rozvoj a atraktivitu města. Představí jeden z největších a nejambicióznějších urbanistických projektů světa Réinventer Paris, plně postavený na participaci, který během jediné výzvy našel nové využití a investory pro 23 lokalit pařížské metropole. Příklad přenositelný do měst jakékoli velikosti.

Infrastruktura a smart data pro budoucnost
Ředitelka vídeňského odboru Martina Ableidinger se podělí o nejinovativnější strategie v řízení zacházení s komunálním odpadem, jejichž výsledkem jsou energetické úspory, výrazně čistější ulice anebo znovuvyužití nepotřebného, ale dosud zcela funkčního domácího vybavení.

Zakladatelka prvního českého ekologického elektro-carsharingového systému Emuj Iva Štastná bude sdílet své zkušenosti s tímto městským pilotním projektem v Brně a možnosti jeho šíření do dalších českých měst.

Informační architekti Amanda Taylor a Jacopo Hirschstein z londýnského studia Tekja představí Situační sál města Prahy, který v reálném čase dokáže vizualizovat data generovaná obyvateli města.

Online registrace zahájeny Registrace byly zahájeny a do 28. února je možnost zakoupení vstupenek se slevou Smart Bird. Vstupenky jsou tradičně rozděleny do tří cenových hladin pro profesionály, městské samosprávy a neziskovky a studenty s možností přikoupení VIP balíčku. Nad rámec konferenčního programu plného přednášek a diskusí reSITE nabídne dosud nejivovativnější formáty včetně interaktivních her, workshopů, kulatých stolů a setkání 1:1 s experty.    

Co: reSITE 2017: In/visible City
Kdy: 22.-23. června 2017
Kde: Forum Karlín, Pernerova 53, Praha 8
Info: http://resite.cz/

Registrace: http://resite.cz/cs/registration/

Pod záštitou Hlavního města Prahy
Programový partner: Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy
Premium partner: Penta Investments
In/visible City je pořádána organizací reSITE jako součást projektu Shared Cities: Creative Momentum.

Sledujte novinky na facebooku
Inspirujte se na Youtube  
Twitter
použijte hashtag #reSITE2017 #InvisibleCity


reSITE: o nás
reSITE je nezisková platforma pro vytváření měst příjemných k životu. Podporuje pochopení a vzájemné působení urbanismu, politiky, kultury a ekonomiky ve světě stále rostoucích měst. Poznatky a projekty mezinárodně uznávaných odborníků představuje široké odborné i laické veřejnosti, především na mezinárodní výroční konferenci. Již šestým rokem zve reSITE do Prahy světové špičky z oblasti městského plánování, architektury a městského rozvoje a politické lídry inspirativních měst. Přináší množství doprovodných akcí, diskusí, filmových projekcí, výstav nebo cyklojízd, určených pro širokou veřejnost. reSITE založil v roce 2012 krajinný architekt Martin Barry původem z New Yorku. Programovým ředitelem reSITE je architekt Osamu Okamura.

Shared Cities: Creative Momentum – o projektu
Čtyřletý projekt spolufiancovaný z programu Kreativní Evropa Evropské unie si klade za cíl zlepšit kvalitu života v evropských městech. Zkoumá různé pohledy na sdílení a tvrobu měst a přitom objevuje nové možnosti, jak v nich společně žít. Detaily o programu budou postupně zveřejňovány na stránkách www.sharedcities.eu a dění napříč 6 zapojenými zeměmi a 11 partnery lze sledovat pomocí #SharedCities a #SCCM2020. 

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*