reSITE 2017

Šestý ročník reSITE na téma In/visible City chystá 360stupňové pódium ve Foru Karlín pro 54 světových architektek a architektů, starostů i šéfů firem, které zajišťují dopravu, hospodaření s vodou a odpady pro města střední Evropy. Široká veřejnost bude mít možnost prozkoumat neviditelné město ze všech úhlů: projet se historickou soupravou metra, navštívit komentované prohlídky kolektorů, vodárny, spalovny, stoky i popelářských aut anebo vytvářet a odstraňovat graffiti z městského mobiliáře. Pro odborníky bude životní událostí setkání s japonskou držitelkou Pritzkerovy ceny Kazuyo Sejimou a respektovaným urbanistou Teddy Cruzem. Poprvé se v Praze uskuteční NightSeeingTM, procházka na téma nočního osvětlení s designérkou Leni Schwendinger. Od 21. června bude Praha na čtyři dny patřit architektuře a přemýšlení o budoucnosti měst.


(Unikátní záběry Prahy natočeny ve spolupráci s DPP, inspirováno Dannym Boylem.)

Nejlepší z nejlepších na reSITE
Architektka Kazuyo Sejima, místostarosta Paříže Jean-Louis Missika, specialistka na přestavby dopravních uzlů Caroline Bos, městský ekonom Gabriel Ahlfeldt anebo uznávaný americký urbanista Teddy Cruz. Těchto pět vlivných hlasů v navrhování měst a dalších 50 obdivovaných architektů, expertů a inspirujících starostů se potká ve Foru Karlín na 6. konferenci reSITE na téma neviditelného města, In/visible City. Dosud nejpestřejší program navíc nabídne 11 interaktivních workshopů a 3 panelové diskuse moderované brilantními redaktory předních mediálních domů jako Economia, Monocle, The Atlantic Citylab a České televize.

Co se bude dít na workshopech? Za pomocí digitálních aplikací, práce v terénu, chytrých přístrojů, ale i stavebnic v měřítku 1:1 budou účastníci pod vedením zkušených lídrů zkoumat potenciál města (Just Add People), zachraňovat osud přívozu mezi Holešovicemi a Karlínem (Luxus pro všechny!), navracet prostor silnic obyvatelům (Highways to Hell), zobrazovat městská data, zabývat se zapojováním občanů do zlepšování veřejného prostoru, možnostmi sdílení (Shareable) a řešit budoucí podobu oblasti okolo Smíchovského nádraží. Workshopy se konají v rámci projektu Shared Cities: Creative Momentum a jsou přístupné pouze účastníkům konference s platnou registrací.

Akce zdarma pro veřejnost
Vedle konference se chystá dalších 17 akcí pro veřejnost. Večerní program zahrne několik bar crawls (procházek po barech se zajímavými osobnostmi), komentovanou návštěvu DOXu a party v nádvoří Bokovky. V sobotu a neděli se široká veřejnost může těšit na prohlídky neviditelné Prahy a exkurze s průvodci do pražského podzemí. „Chtěli jsme, aby návštěvníci reSITE mohli zažít a osahat si vnitřnosti města, jejichž existenci se ani neuvědomujeme, dokud fungují,“ vysvětluje programový ředitel Osamu Okamura. Ve spolupráci s městskými firmami se povedlo zdarma zpřístupnit na jeden den i prostory, které nejsou běžně otevřené, včetně podzemních kolektorů pro velmi limitovanou skupinu šťastlivců. Zavedeme skupiny do úpravny vody v Podolí, do nejstaršího ústí kanalizace pod Staroměstským náměstím, zpřístupníme sklad městského pouličního mobiliáře a necháme tam děti i dospělé stříkat graffiti na vybavení zastávek a následně je zkoušet čistit. Chystáme procházku pod plynovými lampami. Vrcholem bude NightSeeing™ světové expertky na design osvětlení měst Leni Schwendinger, jež poprvé představí svůj koncept v Praze. Během komentované procházky Starým Městem designérka zprostředkuje teoretické poznatky o roli světla a stínu ve městech a o praktickém navrhování veřejných prostranství pro život po setmění.

Centrum současného umění DOX rovněž uspořádá pro hosty reSITE komentovanou prohlídku výstavy Big Bang Data, jež patří mezi vrcholy výstavní sezóny. Dva z vystavujících, Jacopo Hirschein a Amanda Taylor z londýnského studia Tekja, vystoupí na konferenci, kde povedou workshop o vizualizaci městských dat získávaných v reálném čase ze sociálních sítí. Prohlídka výstavy se uskuteční ve čtvrtek 22. června od 19:30 hodin.

reSITE bar crawls a party
Letenská Cobra, Café Jedna anebo legendární hostince Starého Města budou na trase čtyř pečlivě koncipovaných bar crawls, které přinesou příležitost k networkingu a setkání s hosty konference v neformálním prostředí. Ve čtvrtek 22. června provedou malé skupiny po vybraných pražských podnicích opravdoví znalci a aktéři kulturní Prahy.  Ve stejný den od 22 hodin se otevře veřejnosti také dvůr Bokovky (Dlouhá 37), kde proběhne oficiální In/visible Party reSITE.

Praktické informace
Na většinu akcí je nutná vstupenka nebo předběžná registrace.
• Vstupenky na dvoudenní konferenci reSITE ve Foru Karlín (22.-23. června) jsou rozděleny do tří cenových hladin pro profesionály, městské samosprávy a neziskovky a studenty a zahrnují workshopy, konferenční materiály, stravu po oba dny, aplikaci a přednostní nabídku dalších akcí. Registrace probíhají online na stránkách reSITE.org. reSITE nabízí slevu členům SMOČR, Asociace developerů, České komory architektů a ARTN.
• Vstupenky na Bar Crawls a Salon Restless Influence: Introduction to Instragram Best Practice je možno zakoupit na GoOut.
• Akce zdarma – NightSeeing™ a prohlídky staveb pražské infrastruktury – se rovněž registrují na GoOut, není-li uvedeno, že registrace není nutná.

Program
Středa 21. června
20:30                NightSeeing™ “ Hotel Emblem, vstupenky zdarma na GoOut

Čtvrtek 22. června
9:00 – 18:00      Konference reSITE “ Forum Karlín, vstupenky na reSITE.org
18:30                  reSITE Salon: Restless Influence: Introduction to Instagram Best Practice “ Hotel Emblem, vstupenky na GoOut
19:00                  reSITE Bar Crawls “ různá místa, vstupenky GoOut
reSITE Design Bar Crawl / Holešovice
reSITE Hype Bar Crawl / Letná
reSITE Pub Crawl / Praha 1
reSITE Bar Crawl / Staré Město
19:30                Big Bang Data – komentovaná prohlídka výstavy “ DOX, vstup zdarma
20:00                In/visible Dinner and Party “ pro zvané
22:00                In/visible Party “ Bokovka, vstup volný

Pátek 23. června
9:00 – 18:00      Konference reSITE “ Forum Karlín, vstupenky na reSITE.org
20:00                  Křest časopisu Cities Magazine #1 “ Foyer2, Goethe-Institut, vstup volný bez registrace

Sobota 24. června – Invisible Prague Tours
Vše vstup zdarma, registrace na GoOut
10:00                  Výlet historickou soupravou metra “ Depo Kačerov
10:00-14:00       Spalovna Malešice a prohlídka popelářského vozu, 3 turnusy Průmyslová 615/32
13:30-15:30       Cizinecký vstup do kanalizace, 7 turnusů po 15 minutách “ Staroměstská radnice
14.30-16:00       Rebelem na jeden den. Graffiti ve skladu městského mobiliáře, 4 turnusy “ Ocelářská 16, Praha 9
15:00-17:00       Podolská vodárna a muzeum, 3 turnusy Podolské nábřeží 15/10, Praha 4
22:00                  Praha pod plynovými lampami “ Uhelný trh, Praha 1

Neděle 25. června
17:00-18:00       Návštěva Kolektorů Praha, 3 turnusy Hard Rock Café, Malé náměstí 3 Praha 1 – nutná jmenná registrace předem

Kdo vystoupí na reSITE 2017: hlavní mezinárodní hosté
Kazuyo Sejima, druhá žena historie, jež obdržela „nobelovu cenu pro architekty“, Pritzkerovu cenu. V témže roce – 2010 – byla rovněž kurátorkou architektonického Biennale v Benátkách, jako první žena vůbec. Představí své nejčerstvější realizace kulturních a vzdělávacích objektů. Tokijské studio SANAA platí za nejvyhledávanější architekty muzejí a uměleckých galerií a mezi jeho stavby patří New Museum v New Yorku, pobočka Louvre v severofrancouzském Lensu, ale také nově plánovaný projekt Národní galerie v Budapešti. SANAA je rovněž přizvána do soutěže na renovaci Veletržního paláce v Praze.

Kathryn Gustafson, obdivovaná krajinná architektka působící v Londýně a Seattlu, známá pro dechberoucí design pamětní fontány Princezny Diany v Hyde Parku anebo chicagský Millennium Park. Díky svému geniálnímu citu vnáší do krajiny až sochařské aspekty a dokáže s lehkostí skloubit architektonické prvky s fyzických okolím, s ohleduplností k biologii, životnímu prostředí i kulturní historii místa.

Leni Schwendinger, světová špička designu osvětlení, zakladatelka NightSeeing™ s více než 20letou zkušeností v navrhování osvětlení veřejných prostranství po celém světě. Poprvé představí v Praze koncept NightSeeing™, který zvedá povědomí o roli světla a stínu ve městech a obecně o veřejných prostranstvích po setmění. Během komentované procházky designérka zprostředkuje teoretické poznatky přístupnou formou pro nejširší publikum i odborníky.

Fonna Forman a Teddy Cruz jsou spoluzakladateli Estudia Teddy Cruz + Forman, jež se zabývá politikou plánování měst a infrastruktur. Oba jsou rovněž profesory na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Přivezou prudce kontroverzní téma Trumpovy hraniční zdi mezi Mexikem a USA. Na případu měst San Diego a Tijuany, jež dlouhodobě zkoumají, poukáží na dopady na městský rozvoj, místní ekonomiku, architekturu a životy lidí.

Caroline Bos z amsterdamského UNStudia nás ohromí realizacemi dopravních uzlů. Má za sebou stavby jako futuristické hlavní nádraží organických tvarů v Arnhemu anebo Erasmův most v Rotterdamu.

Jean-Louis Missika, místostarosta Paříže zodpovědný za městské plánování, architekturu, ekonomický rozvoj a atraktivitu města, působí po boku starostky Anne Hidalgo. Představí jeden z největších a nejambicióznějších urbanistických projektů světa Réinventer Paris, plně postavený na participaci, který během jediné výzvy našel nové využití a investory pro 23 městem vlastněných lokalit pařížské metropole. Příklad přenositelný do měst jakékoli velikosti.

Marlena Happach, hlavní architektka města Varšavy. Varšava si prošla lety překotného rozvoje a inovací.

Martina Ableidinger, šéfka odboru odpadového hospodářství z Vídně, se podělí o nejinovativnější strategie v řízení zacházení s komunálním odpadem, jejichž výsledkem jsou energetické úspory, výrazně čistější ulice anebo znovuvyužití nepotřebného, ale dosud zcela funkčního domácího vybavení.

Enric Batlle, Batlle i Roig Arquitectes. Uznávaný krajinný architekt a profesor architektury. Jeho továrna na zpracování odpadů ve Vacarisses poblíž Barcelony byla vyhlášena energeticky nejefektivnější budovou světa. Realizoval také rekultivace skládek odpadů na atraktivní přírodní parky.

Informační architekti Amanda Taylor a Jacopo Hirschstein z londýnského studia Tekja představí Situační sál města Prahy, který v reálném čase dokáže vizualizovat data generovaná obyvateli města. Na reSITE povedou workshop. Studio Tekja je zároveň představeno v rámci velkolepé výstavy Big Bang Data v centru současného umění DOX.

Gilly Karjevsky, kurátkorka, pracující na pomezí umění, architektury a politiky městského osídlení. Na reSITE povede instantní architektonickou zásahovou hru Just Add People (Přidej pouze lidi), jejímž cílem je rozvíjení vztahů mezi lidmi, objekty a prostředím.

Co: reSITE 2017: In/visible City
Kdy: 22.-23. června 2017
Program pro veřejnost: 21.-25. června 2017
Kde: Forum Karlín, Pernerova 53, Praha 8
Info: www.resite.org
Registrace: http://resite.cz/cs/registration/

In/visible City je pořádána organizací reSITE jako součást projektu Shared Cities: Creative Momentum. 
Sledujte novinky na facebooku.
Inspirujte se na Youtube.
tisková zpráva


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*