Resort Eisbrub

Soubor budov s původním normalizačním tvaroslovím se nachází v historickém centru města na významné pozici v urbanistické struktuře. Po rekonstrukci je v něm samoobsluha a dvacet bytů apartmánového typu. Orientován je do Zámeckého náměstí i do veřejného prostoru se sochou Jana z Nepomuku ve styku ulic Pekařská, Mikulovská, Valtická, Břeclavská, který má rovněž formu náměstí. Nový předprostor v místě původního a odbouraného bloku schodiště tvoří nový styčný bod obou náměstí.

Odbouráním schodiště a části jednoho traktu ve 2. NP původního nákupního střediska byl vyrovnán nepoměr objemů staveb nákupního střediska a pošty. Vznikla tak nárožní figura se dvěma koncovými štíty a střední nižší částí. Nadstavbou je objekt formován do archetypálních tvarů se sedlovou střechou, stavba je rozdělena na uliční objekt a dvorní křídlo. Tím jsme docílili úpravy měřítka budovy a jeho přiblížení okolním stavbám. Použili jsme klasické materiály jako hladká omítka a pálená krytina.
 
Interiéry apartmánů pro krátkodobé ubytování jsou utvářeny samotnou stavbou, stavebním prostorem se všemi jeho zákoutími, konstrukčními prvky stropů a střech a tyto jsou pouze doplněny nejnutnějším mobiliářem. Design všech prostor vychází z nabízející palety půdní estetiky – výrazně se uplatňují prvky krovů, spací niky jsou na hambálcích. Zábradlí byla řešena v lo-tech stylu: černé ocelové tyče a polyamidové sítě. Bezfalcové dveře splývají se stěnami. Okna od podlahy po pás. Z postele vidíte dolů na ulici. To mám rád. Konstrukce vnitřních schodišť je elementární – dvě fošny jako schodnice a pár prken tvořících stupně. Řešení používané po staletí. Rustikální…? Možná. Ale i současné. V některých apartmánech přebírá funkci schodiště kuchyňská linka. Po tělech skříněk a ledničky vyšplháte do nejvyšších partií půdy a tam, na podlaze kryté vysokým kobercem, najdete jen matraci, polštář a peřinu. A samozřejmě lampičku na čtení.

V obytných prostorech se uplatňují jednotlivé použité stavební materiály – bílá stěna, dřevěná konstrukce krovů a masivních trámů, kovové doplňky. Mobiliář je zhotoven ze stejného dřeva, se stejnou povrchovou úpravou a se stejným konstrukčním a kompozičním přístupem, jaký byl uplatněn při návrhu samotného krovu. Jediným opravdovým akcentem jsou černozlatá závěsná svítidla.

Autorská zpráva
Foto: Libor Stavjaník/studio TOAST

Rekonstrukce obchodního domu a nástavba pro bydlení
Autor:
Létající inženýři – Tomáš Havlíček; spolupráce Michal Kolář/Smart-projekt CZ, Jiří Šetina, DiS, projekce PLUS   
Dodavatel: Stavební Firma Plus, s.r.o.
Plocha pozemku: 1051 m2
Zastavěná plocha: 803,5 m2
Užitná plocha: 2058,9 m2
Obestavěný prostor: 8698,3 m3

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*