Resort Svatá Kateřina, Počátky

Fotogalerie ke článku (14)

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina - hotel - původní stav

Resort Svatá Kateřina - hotel - původní stav

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Resort Svatá Kateřina

Situace

Situace

Půdorysy - původní

Půdorysy - původní

Návrh  - suterén

Návrh - suterén

Návrh - přízemí

Návrh - přízemí

Řezy  - původní - návrh

Řezy - původní - návrh

Příčné řezy

Příčné řezy
Celá fotogalerie (14)

Adresa: Resort Svatá Kateřina, Počátky, www.katerinaresort.cz
Autor: Marcela Steinbachová — Skupina, Albert Pražák
Spoluautoři / spolupráce: Bronislav Stratil, Marek Kopeć
Investor: ŠÉM, a. s.
Dodavatel stavby: Peba, s. r. o.
Subdodavatelé: Wellness technologie - Alfawell ; Inženýrské sítě - Boss engineering, s. r. o.; Venkovní energetické sítě - E.ON Energie, a. s.; Gastroprovoz - Miroslav Šídlo - Gastropartner
Projekt: 2006—2007
Realizace: 2006—2008
Rozloha areálu: cca 22 000 m2
Autor fotografií: archiv architektů, Filip Šlapal


Autorská zpráva

Bývalé lázně Svaté Kateřiny se nacházejí v malebné krajině Českomoravské vrchoviny. Cílem návrhu byla obnova zašlé slávy tohoto místa a vytvoření moderního relaxačního areálu se zaměřením na pěstování tělesné krásy. Náš projekt zahrnoval rekonstrukci, dostavbu a interiéry všech budov, dále celkovou obnovu areálu, drobné stavby a krajinné i parkové úpravy. Dle našeho návrhu byla však rekonstruována pouze část budov a dostaveb. Koncept interiérů a venkovních úprav byl investorem změněn, zachovala se pouze námi navržená vnitřní typologie a někde náznak řešení interiérů. Představené fotografie ukazují ty části, které je možné považovat za naše autorské dílo.
Hotel, wellness a dostavba oranžérie
Návrh kompletně změnil provozní vazby v přízemí a v suterénu hlavní budovy areálu. Dle návrhu byla k původní budově dostavěna dřevostavba oranžérie, která spojuje restauraci a konferenční místnosti s recepcí a slouží i jako vstup na dřevěný mostek k rybníku. V suterénu je umístěn wellness provoz (vířivky, bazénky, sauny, páry, masážní a relaxační místnosti) a posilovna. Vzhledem ke kamennému podloží byly do interiéru wellness provozu navrženy kamenná dlažba i obklad (částečně realizováno). V suterénu pod oranžérií se nacházejí prostory masáží s úzkými zvýšenými pásy oken. Fasády hotelu byly mírně upraveny.

Garnison, ubytovací zařízení v zahradě
Bývalá hospodářská budova slouží nyní jako ubytovací pavilon pro hosty. Každý pokoj má k dispozici šatnu a koupelnu. Nenacházejí se zde skříně, čímž je dispozice pokoje prostornější.
Do přízemí garnisonu byla umístěna administrativa resortu.
Nově vybudovaná vestavba v podkroví slouží jako ubytovny personálu. Vestavba se navenek projevuje nepravidelným rastrem střešních oken v cembonitové střeše (realizováno dle návrhu).

Gymnasion, tělocvičny
Do přestavěné budovy bývalé školy byly umístěny čtyři tělocvičny. V souvislosti s tím byly upraveny fasády stavby. Tělocvičny jsou přístupné z hlavní chodby a prosvítají za sklobetonovými příčkami. Záměr sladit podlahy tělocvičen s mondrianovsky barevnými vstupními dveřmi nebyl realizován.

Pavilon
Jen částečně byla realizována funkční obnova pavilonu a odstraněn nános socialistického realismu a pozůstatky po provozech dětské ozdravovny. Interiéry neodpovídají návrhu.

Venkovní úpravy
Komplexní návrh krajinných a parkových úprav včetně drobných staveb nebyl realizován, s výjimkou mostku a dřevěných plat u stávajícího rybníka.

Publikováno ve Stavbě č. 5/2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*