Retrofit kanceláří Jihomoravského inovačního centra

Ve úsilí o opětovné využití městských nemovitostí se architektonické studio KOGAA společně s Jihomoravským inovačním centrem (JIC) pustilo do druhého retrofit projektu v Brně. Institut JIC poskytuje prostory a podpůrné služby studentům, start-upům, scale-upům i zavedeným firmám s unikátními škálovatelnými produkty, které mohou mít globální dopad na trh. JIC se stal klíčovým otevřeným inovačním ekosystémem, který podporuje úspěšné podnikatele v regionu, a to od poradenských programů až po pomoc s financemi.

Během pandemie a po ní, kdy společnost zahájila proces vnitřní obnovy, se její pracovní model začal měnit a vyvíjet směrem k větší otevřenosti a spolupráci. V důsledku toho se původní pevné a strukturální uspořádání objektu výzkumné laboratoře, ve kterém společnost sídlí, stalo zastaralým. KOGAA byla požádána, aby přišla s novou vizí kanceláře, která bude podporovat setkávání a spolupráci, poskytne pocit otevřenosti a kreativity, a zároveň přinese udržitelná řešení pro novou firemní strukturu.

Aby se dosáhlo kýžené změny, byly v celém objektu nahrazeny uzavřené příčky průhlednými organickými stěnami, v nichž jsou umístěny zasedací místnosti i soukromá pracoviště. Díky tomuto plynulému designu zmizelo původní uspořádání založené na chodbách a nahradily ho organické meziprostory, které podporují mezilidské vztahy. Odvážný barevný systém zónování informuje o prostorách pro práci a setkávání. Zatímco modrá zóna je vhodná pro klidnou a samostatnou práci, červené a oranžové prostory jsou určeny pro interaktivnější využití. Dále bylo pozitivního dopadu na způsob práce dosaženo vyčleněním jednotlivých pater pro různé úrovně odbornosti uživatelů. Přízemí je díky otevřenému coworkingovému prostoru věnováno především začínajícím podnikatelům, zatímco vyšší patro slouží týmu JIC, zavedeným startupům a etablovaným firmám.

Dalším důležitým cílem bylo snížit energetickou náročnost budovy a omezit množství odpadu při rekonstrukci. Aby se zabránilo zbytečným tepelným ztrátám, je nyní horní patro odděleno od přízemí prosklenou příčkou. Většina nábytku byla znovu použita z předchozích kancelářích, stejně tak osvětlení a povrchová úprava hlavního patra.

Prostory jsou navrženy tak, aby přilákaly podnikatele, začínající firmy a digitální podniky. I proto je v přízemí umístěna ikonická instalace, která představuje identitu JIC a zároveň interaguje s prostorem. Jedná se o barevné stínidlo z plexiskla, které přes den vrhá barevné odlesky na okolní povrchy, a vizuálně tak propojuje přízemí s horním patrem.

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: BoysPlayNice

Studio: KOGAA
Autoři: Tomáš Kozelský, Viktor Odstrčilík, Alexandra Georgescu, Kateřina Baťková, Táňa Kantor, Markéta Fišerová, Josef Řehák [nábytek], Natálie Hradilíková [nábytek]
Umístění projektu: Purkyňova, Brno
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2023
Hrubá podlahová plocha: 1655 m²
Klient: Jihomoravské inovační centrum (JIC)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*