Retrospektivní výstava Europan CZ

Výstava se koná od 10. do 20. března 2009, v atriu Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6.

Výstava připomíná 20 let příležitostí pro mladé architekty

Dvě desetiletí existence soutěže, která nabízí příležitosti pro mladé architekty i pro rozvíjející se části evropských měst, připomíná výstava v budově Českého vysokého učení technického. Přehlídka prací, které se soutěže Europan zúčastnily, potrvá do 20. března.

Její návštěvníci mohou vidět oceněné návrhy z minulých ročníků soutěže, kdy architekti pracovali na návrzích pro česká města. V minulosti mohli pojednat část pražského Smíchova mezi nádražím Českých drah a lihovarem na Zlíchově, pražskou Palmovku, Podbabu či okolí Dejvického nádraží v Praze 6 nebo areál dopravních podniků v Cukrovarské ulici v Plzni.

Zatímco v jiných evropských zemích se projekty oceněné v soutěži realizují, v ČR zatím zůstávají v rovině idejí. Nejblíže realizaci byl plzeňský projekt od španělských architektů, po výměně vedení radnice se však od něj ustoupilo, řekla dnes ČTK tajemnice českého Europanu Karina Kubišová.

Díky programu Europan mělo mnoho začínajících architektů příležitost realizovat své první projekty, a stali se tak uznávanými evropskými osobnostmi; mezi nimi jsou například Jean Nouvel či Dominique Perrault. Česká republika byla do Europanu přijata v roce 1999. Soutěž se koná každé dva roky, letos tedy podesáté.

V každém ročníku vždy několik evropských měst nabízí až několik desítek míst k urbanistickému a architektonickému zpracování tvůrcům do 40 let. Podle pořadatelů je přínosem soutěže to, že dané lokality mohou zpracovávat i architekti z jiných zemí, kteří nejsou třeba dlouhodobým pobytem v jejich blízkosti ovlivněni jejich dřívějšími funkcemi a podobami. Česká republika pořádala dosud čtyři ročníky na pěti soutěžních místech v Praze a Plzni.

Letos žádné české ani moravské město svou lokalitu nenabízí, přesto domácí architekti mohou soutěžit na 62 lokalitách v 19 evropských zemích. K připomenutí minulých ročníků a i pro informaci českých architektů o soutěži je současná výstava. Připravil ji český komitét Europan ve spolupráci s katedrou urbanismu Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Zdroj: Zpráva ČTK 10.3.2009

Doplněno Stavbaweb:
Europan 6 – Praha 5, Smíchov
Europan 7 – Praha 8, Libeň – Palmovka
Europan 8 – Praha 6, Podbaba
– Plzeň, Cukrovarská
Europan 9 – Praha 6, Hradčanská

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*