Reuse centrum v Ostravě

Reuse centrum pomáhá získat nové využití použitým věcem, kterých se lidé zbavují, protože je už nepotřebují. Jejich prodejem přispívá na výsadbu zeleně v Ostravě. Lidé mohou darovat předměty, které už nepotřebují, do jedenácti sběrných dvorů. A za pár korun získat předměty pro zařízení domácnosti – nábytek, kuchyňské nádobí a potřeby, nářadí, hračky, knihy, CD, gramodesky, umělecké předměty, sportovní potřeby, kočárky, autosedačky. Součástí centra je i dílna, kde si mohou koupenou věc opravit nebo vylepšit. 
 
Vizuálně je centrum atraktivní, originální a pestré díky Radkovi Leskovjanovi. Při návrhu interiéru a vizuální podoby centra se držel hesla Less is more. „Tento slogan jsem použil jako centrální sdělení prostoru a doplnil jsem jej dalšími slogany jako Omezuj, Odmítej, Používej, Opravuj, Upcykluj a Recykluj. To se totiž stane, když se spojí zodpovědnost, ušlechtilá myšlenka a design s mým rukopisem,” říká designér a dodává: „Právě zodpovědnost k životnímu prostředí, přírodě a lidem je téma, které spojuje OZO a UAX! již mnoho let. Přesně to je základní myšlenkou naší tvorby, kterou se uplatňujeme nejen při výrobě triček, ale i při všech ostatních aktivitách a spolupráci s dalšími firmami.”

Designér halu rozčlenil do barevných zón, do nichž se předměty umisťují podle barvy. Věci, kterých by si možná při formě vystavení á la vetešnictví či tmavého a zaprášeného bazaru z 90. let minulého století nikdo nevšiml, se staly lákavějšími a celý prostor se díky barvám rozzářil. Lidé tak mohou podle barev levně nakupovat také v neotřelé knihovně, která je srdcem celé haly a slouží také jako posluchárna. „V centru prodejní plochy budou probíhat workshopy, přednášky, swapy a prezentace,” dodává designér.  
 
V Reuse centru Ostrava se nedávno objevilo třeba i koncertní křídlo. „V rodině dárců bylo šedesát let. Dědeček paní majitelky je koupil v hospodě U Ohřálů v Petřkovicích, které se říkalo U Blechy. Po domluvě byl klavír převezen a nyní dotváří atmosféru barevné knihovny,” vypráví Radek Leskovjan jeden z příběhů, jemuž vdechl vizuální podobu.

Centrum zahájilo provoz loni v září a otevřené bylo jeden měsíc. „Překvapilo nás, kolik lidí přišlo. Za tu krátkou dobu jsme utržili za darované předměty přes 120 tisíc korun, což je úžasné. Zvláště, když uvážíme, že za jeden předmět do sbírky přibude jen částka v rozmezí 10-200 Kč. Po měsíci provozu jsme koncem října museli zavřít podobně jako obchody a jiné provozovny,” popisuje Vladimíra Karasová, tisková mluvčí společnosti OZO Ostrava. Od té doby bylo centrum na několik týdnů otevřeno v prosinci, pak v únoru a nyní od 20. dubna. „Chtěli bychom, aby naše centrum pomohlo alespoň z části vyřešit problematiku nakládání s odpady. Byly bychom také rádi, aby pomohlo změnit myšlení a chování lidí, aby se třeba zamysleli nad tím, zda vše, co dnes nakupují, i potřebují. Zda si neudělají stejnou radost tím, že si koupí věc z druhé ruky, a ještě tím přispějí na zeleň v Ostravě,” uzavírá jednatel společnosti OZO Ostrava Karel Belda.

Tisková zpráva
Foto: Lukáš Pelech

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*