Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB) vyhlašuje již 5. ročník anonymní veřejné soutěže REVIT OPEN. Letošním tématem je vytvoření návrhu příležitostného víceúčelového sálu se servisním příslušenstvím v areálu bývalého depa a bývalé točny na nádraží v Kořenově na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš.
Autodesk ve spolupráci s FA ČVUT vyhlašuje 5. ročník soutěže REVIT OPEN pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol
Úkolem ročníku REVIT OPEN 2011 je renovace bývalého depa na nádraží v Kořenově
PRAHA, 26. července 2011 – Autodesk, světový lídr v oblasti 3D návrhového, konstrukčního a animačního softwaru, společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB) vyhlašuje již 5. ročník anonymní veřejné soutěže REVIT OPEN. Letošním tématem je vytvoření návrhu příležitostného víceúčelového sálu se servisním příslušenstvím v areálu bývalého depa a bývalé točny na nádraží v Kořenově na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš.
Kořenov je horská obec v okrese Jablonec nad Nisou, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, mezi Harrachovem a Desnou. Velká část území obce leží v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Původní obyvatelstvo bylo převážně německé, po odsunu Němců se do opuštěných chalup nastěhovali Češi a množství objektů začalo sloužit k rekreačním účelům. Obec Kořenov má mnoho zajímavostí – jednou z nich je unikátní ozubnicová dráha zvaná zubačka, na které řídil vlak Bolek Polívka ve filmu Kalamita. V areálu Kořenovského nádraží se nachází dnes již nefunkční, značně poškozená, ale architektonicky velmi zajímavá stavba železničního depa. V prostoru před depem je torzo drážní točny a zničená výtopna. Předmětem návrhu je obnova, nový život pro tento chátrající kout nádraží.
Návrhy by měly splňovat například následující parametry:
• Poskytnout víceúčelový sál pro spolkovou činnost, bály, ochotnické divadlo, koncerty, sportovní akce, aktivity nejrůznějších organizací, institucí a škol atd.
• Stavebně-technické řešení sálu musí umožnit relativně ekonomicky nenáročný celoroční provoz.
• Součástí návrhu je sportovní bar pro maximálně 40 návštěvníků.
• Soutěžící musí schematicky vyřešit bezkolizní přístup návštěvníků z nádraží.
Kompletní zadání celého projektu je k dispozici na www.revitopen.com
Soutěž je tradičně určena studentům a čerstvým absolventům vysokých škol (do 3 let po absolutoriu) stavebního a architektonického zaměření v České a Slovenské republice a zahraničním studentům studujícím v ČR na stipendiu. REVIT OPEN 2011 je veřejná, ideová, jednokolová soutěž určena jednotlivcům či vícečlenným týmům. Jedná se o jedinečnou soutěž v ČR a na Slovensku, ve které se návrhy rovnoměrně posuzují z více odlišných hledisek, a které se již pravidelně účastní studenti fakult architektury i fakult pozemního stavitelství.
„Prostor bývalého depa a jeho okolí je unikátní technická památka, kde má být muzeum železnice,“ říká Dana Matějovská, vedoucí MOLABu FA ČVUT. „Naše soutěž by ráda upozornila i na možnost jiného využití. V Čechách a na Moravě se rozvíjí spolková činnost, vznikají nová regionální zájmová sdružení a lidé jsou ochotni se ve svém volném čase aktivně bavit. Část nádraží v Kořenově by se stala živým pulsujícím centrem, které by mohli místní i přespolní vzít za své.“
„V současné době je velmi aktuální téma renovace staré zástavby, tzv. brownfieldů,“ říká Patrik Minks, předseda poroty soutěže REVIT OPEN a obchodní manažer pro oblast stavebních řešení ve firmě Autodesk. „Podle některých odhadů ubylo od roku 1927 v České republice více než pětina orné půdy. Renovace staré zástavby tak přináší nejen zvýšení estetické hodnoty v nejbližším okolí, ale také šetří životní prostředí tím, že eliminuje potřebu výstavby „na zelené louce“. A to je v souladu s krédem společnosti Autodesk, která díky konceptu udržitelného navrhování a využívání metody BIM ve svých řešeních umožňuje minimalizovat ekologické dopady a zefektivňovat navrhování a výstavbu. Letošní ročník soutěže REVIT OPEN je odlišný od těch minulých v tom, že by měl studentům demonstrovat přínosy špičkového CAD softwaru nejen pro novou výstavbu, ale také v oblasti renovací staré zástavby.“
Termín ukončení registrace do soutěže je 30. září 2011, posledním dnem odevzdání návrhů je 1. listopad 2011 do 14:00 hod.
Slavnostní vyhlášení a předání cen je plánováno na březen 2012.
Autoři nejlepších návrhů získají ceny ve formě komerční licence softwaru společnosti Autodesk, notebooku a digitálního zrcadlového fotoaparátu.
Podrobnější informace o soutěži, zadání a o podmínkách letošního ročníku společně s registrací naleznete na: www.revitopen.com.
O společnosti Autodesk
Autodesk, Inc. je světový lídr v oblasti 3D návrhového, technického a animačního softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Software od Autodesku pro návrh, vizualizaci a simulaci svých nápadů využívají zákazníci z odvětví strojírenství a výroby, architektury, stavebnictví, médií a zábavy – včetně 15 posledních vítězů filmových Oscarů (Academy Award) za nejlepší vizuální efekty. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 nabízí Autodesk nejširší portfolio moderních softwarových aplikací pro globální trh. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webu www.autodesk.cz.
O BIM (Building Information Modeling)
Metoda BIM je integrovaný proces pro účely digitálního zkoumání fyzických a funkčních charakteristik projektu tak, aby byl uskutečněn rychleji a hospodárněji s minimálními dopady na životní prostředí. V kompletním procesu jsou využívány koordinované a konzistentní informace k navrhování inovativních projektů, lepší vizualizaci a simulaci reálného vzhledu, lepšímu poměru cena/výkon, a k vytváření přesné dokumentace.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.