Revitalizace části města Žďár nad Sázavou

Přívětivé náměstí s tržnicí a vlídnou zelení bude těžištěm regenerované a citlivě doplněné lokality obklopené chráněnou krajinnou oblastí Žďáreckých vrchů v sousedství historického centra města Žďár nad Sázavou. Víceúčelová plocha náměstí otevře příležitosti pro realizaci sociálních aktivit od farmářských trhů po uliční koncerty a výstavy pod širým nebem nebo sousedská setkání. Na náměstí naváže struktura sympatických veřejných prostorů a polyfunkční výstavba, která vedle nového bydlení nabídne pracovní příležitosti i aktivní parter s vhodnými prostory pro obchody, provozovny služeb, kavárny a restaurace.

Navržená výstavba nové čtvrti formuje jednak náměstí – nové společenské a kulturní centrum moderní části města a jednak přívětivá atria, zelené vnitrobloky, pasáže a nové ulice ústící do historického centra. Zelené vnitrobloky bytových domů doplní soukromé předzahrádky přízemních bytů, komunitní zahrady, dětská hřiště a terasy kaváren.

Porotu a vedení města o vítězství návrhu atelieru MS plan v architektonicko-urbanistické soutěži Potenciál města Žďár nad Sázavou přesvědčila také koncepce všestranného rozvoje městské části, která vychází z potřeb města i jeho obyvatel. Předčasné demolice jsou eliminovány zapojením některých stávajících budov do navrženého řešení a spolu s novou výstavbou nabídnou víceúčelové prostory vhodné pro podnikatelské inkubátory, tradiční kanceláře, coworkingové prostory, ordinace nebo školku.

Promyšlený rozvoj města vytváří nejen sympatický narativ lokality, ale pomáhá celé oblasti vyrovnat se s klimatickou změnou. Střešní krajina zelených akumulačních střech a teras není jen pěkná na pohled, ale aktivně přispívá k důslednému hospodaření s dešťovou vodou, která je následně využita pro zavlažování stromů a zeleně v nové atraktivní lokalitě. Významná je i schopnost konceptu přinést první pozitivní „hmatatelné“ výsledky v krátkém čase, aniž by to znamenalo enormní zátěž pro městský rozpočet.

Architekti ze studia MS plan v těchto dnech připravují územní studii, rozvíjí dopravní infrastrukturu a v neposlední řadě připravují i virtuální prohlídku. Obyvatelé města tak budou mít možnost projít se novou městskou částí ještě před zahájením výstavby.

Autorská zpráva

Autor: MS plan s.r.o.: Kseniya Bahdanovich, Kateřina Fišerová, Kateřina Holotová, Pavel Hřebecký, Jakub Mazur, Linda Svobodová, Milan Ševčík, Michal Šourek

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*