Revitalizace bývalého nadzemního vodojemu

Objekt, původně využívaný ke schraňování vody a k zavlažování přilehlých sadů a zahrad byl přestavěn pro relaxační, meditační i společenské účely.

Kyjov-Bohuslavice, p. č. 1254
Investor: Petr Kozánek
Projektant: Studio MOA, Andrej Kozánek, Martin Vrátník
Dodavatelé: Tesařství Kilián, Truhlářství Pintera, Svépomoc
Kolaudace: červenec 2007
Foto: autoři


Vodní rezervoár byl postaven ve třicátých letech minulého století na úpatí hřebene moravských Chřibů. Je to místo s překrásným panoramatickým výhledem do celého kraje od Bílých Karpat přes Pálavu až po Ždánický les.
Původní konstrukci tvoří železobetonový monolit hranolového tvaru se základnou 6,4×5,4 m a výškou 3,2 m. V přízemí byl sklad nářadí a nad ní nádrž tvořená parapetními stěnami sahajícími do výšky 900 mm nad stropní desku. Tento objekt, původně využívaný ke schraňování vody k zavlažování přilehlých sadů a zahrad, přestal plnit svou funkci v padesátých letech minulého století a začal chátrat. Jeho okolí přestalo být kultivováno a zarostlo náletovými křovinami. Nový majitel původně uvažoval o demolici objektu. Po společné rozvaze architekta a investora bylo rozhodnuto jak z ekonomických, tak i pietních důvodů objekt zachovat a využít ho pro relaxační, meditační i společenské účely, byť se pro to betonový bunkr zpočátku nejevil ideální.


Architektonické řešení se snažilo respektovat krajinu. Dřevěný obklad stávajícího hranolu a plochá, mírně stanová střecha, „levitující“ na skleněném celoobvodovém plášti, jsou maximálně jednoduché až lapidární. Střecha působí jako tenká horizontální linka splývající s oblohou, což podporuje transparentnost budovy.


Střechu tvoří základní fošnový rošt (v. 280 mm) s pomocným roštem, jenž určuje sklon stanové střechy. Spojovací vrstvou obou roštů je konstrukční bio deska tl. 36 mm, která je zároveň deskou podhledovou. Střešní roštová konstrukce je nesena čtyřmi kulatými ocelovými sloupy (d = 121 mm) v rozích původní nádrže. Výrazné přesahy střechy budovu stíní, a zamezují tak přehřívání vnitřního prostoru v letních měsících.
Po celém obvodu stavby je mezi zakončením původních železobetonových parapetů a roštem střešní konstrukce osazena prosklená stěna: pevné ditermální zasklení je doplněno dvěma okenními otvory.
Původní betonové zdi jsou obloženy minerální tepelnou izolací (tl. 8 cm) a dřevěným obkladem z materiálu thermowood. Stávající okenní otvory ve spodní části objektu jsou osazeny dřevěnými eurookny a dřevěnými okenicemi zalícovanými s fasádním obkladem.


Nové dispoziční uspořádání respektuje požadavky investora na jednoduchý provoz objektu. Jediným větším zásahem do původní konstrukce bylo vyříznutí otvoru do železobetonové desky stropu pro nové celodřevěné schodiště. V přízemí je prostor rozdělen na vstupní halu s dřevěným schodištěm, kuchyň a koupelnu s WC. V patře objektu je prostor nedělený.
Vytápění je zajištěno krbovými kamny s tepelným výměníkem a rozvodem do nástěnných radiátorů. Kamna jsou odkouřena nerezovým dvouplášťovým komínem.

Publikováno ve Stavbě č. 1/2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*