Revitalizace centra Kralup nad Vltavou

(ČTK) – Začíná kompletní proměna centra Kralup nad Vltavou. Kromě opravy prostranství mezi kostelem a radnicí začne ve čtvrtek příprava demolice hotelu Praha. ČTK to sdělil mluvčí kralupské radnice Aleš Levý. Demolice bude stát přes dva miliony korun, většinu této částky pokryje dotace ministerstva pro místní rozvoj. Za úpravu centra město zaplatí 12 milionů korun.

V centru vznikne pěší zóna, práce potrvají tři měsíce. Řidiči i chodci by měli počítat s menšími omezeními. „Projektant už dopředu vytvořil jednotlivé fáze všech prací tak, aby byl umožněn přístup do všech provozoven, obchodů a úřadů. Po celou dobu realizace tak bude veřejnosti umožněn pohyb přes náměstí,“ uvedl mluvčí.

Další omezení bude souviset s demolicí hotelu, nebude například fungovat parkoviště na Palackého náměstí, protože na něm bude ochranný plot, parkoviště naproti budově České spořitelny bude v provozu. Demolice má být hotová na podzim, na místě po hotelu pak bude parkovací plocha a zeleň.

Poblíž radnice přibudou zpevněné plochy, žulová dlažba, veřejné osvětlení a zeleň, kolem kostela bude znovu původní mozaiková dlažba. V parku bude ponechán pomník, lípa a keře na jeho severní straně. Travnatý povrch nahradí povrch mlatový.

Doplněno Stavbaweb:
Zastupitelstvo města Kralupy nad Vltavou na svém jednání v říjnu 2014 schválilo urbanistické a dopravní řešení prostoru „centra“ města, které zpracovaly projekční týmy Majo architekti a DUK atelier. Tento urbanistický návrh při řešení uvažuje s demolicí budovy bývalého hotelu Praha a je zpracován v souladu se studiemi arch. Picka a projekčního ateliéru CASUA, které byly zpracovány na řešení centra města. Urbanistický návrh dále rozpracovává i řešení dopravní obslužnosti – tj. parkování, pohyb vozidel a chodců, vjezdy a výjezdy na a z náměstí.
Demolicí budovy hotelu vznikne hodnotný ucelený prostor, který začíná u nové budovy městského úřadu a končí u tělesa dráhy – tj. na křižovatce ulic Jungmannova a Husova. Tím vznikne dostatečně veliká a variabilní plocha náměstí vzhledem k velikosti města. Na náměstí vzniknou jak tolik potřebné parkovací kapacity (samozřejmě v sadových úpravách), tak i volné plochy pro různé další využití – obchodní charakter, klidové pěší zóny, koncerty apod. Celková koncepce řešení náměstí navazuje na plánovanou revitalizaci bývalých areálů pivovaru a mlýna.

zdroj: mestokralupy.cz

Poblíž zbouraného hotelu vznikne v Kralupech nad Vltavou nová ulice
Doplněno 5. září (ČTK)
– Poblíž zbouraného hotelu Praha vznikne v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku nová ulice. Dnes oficiálně začala jeho demolice, zatím pokračuje jeho vyklízení. Původně prvorepublikový hotel byl v devadesátých letech necitlivě přestavěn, v roce 2002 ho poškodila povodeň, poté byl roky opuštěný. ČTK to dnes řekl starosta Kralup nad Vltavou (za STAN) Petr Holeček.Město hotel koupilo několik let po povodních, o jeho demolici rozhodlo přibližně před osmi lety. „Město Kralupy nad Vltavou nemá slušný střed města, nemá hezké veřejné prostory, a proto byl vypracován generel přestavby centra města,“ uvedl Holeček. Jeho součástí je i zbourání hotelu, který nahradí nové parkoviště a zeleň. Demolice bude stát přes dva miliony korun, většinu této částky pokryje dotace ministerstva pro místní rozvoj. Hotovo by mělo být nejpozději na konci listopadu, práce ale zřejmě skončí o několik týdnů dříve.

Ke vchodu hotelu dnes také přišla necelá desítka odpůrců demolice, položili zde smuteční věnec se stuhou připomínající rok postavení hotelu jeho zbourání, tedy 1934 a 2016. Podle nich budova k městu patří a jde o jednu z nemnoha zajímavých staveb, které Kralupy mají.

Vedle hotelu Praha, na místě bývalého tržiště a jeho okolí, bude plocha určená k zástavbě, kde vznikne nový blok domů. Pozemky si budou moci zakoupit soukromníci i firmy. Na to pak naváže vznik nové ulice, která povede přes areál bývalého pivovaru. V lokalitě město počítá s opravou chodníků i silnic, další zelení a novým městským mobiliářem jako jsou lavičky a podobně.

Město chystá i přestavbu pivovaru, který je jednou z posledních industriálních budov ve městě. Vzniknout by zde mělo multikulturní a školské centrum. O finální podobě budou ještě rozhodovat zastupitelé. Nyní probíhá průzkum budovy, po jeho dokončení město odhadne náklady na projekt.

V centru města nedávno začala oprava prostranství u kostela nedaleko radnice za celkem 12 milionů korun.

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO), která se dnešního zahájení demolice zúčastnila, může ministerstvo ročně obcím rozdělit na demolice zchátralých a vybydlených objektů 100 milionů korun. „Poptávka v celé České republice je zhruba ve výši dvou až tří miliard korun,“ uvedla Šlechtová, která stále vyjednává o navýšení peněz pro její resort na příští rok o přibližně dvě miliardy korun na národní dotace. Ministerstvo bude příští rok rozdělovat minimálně 24 miliard korun.

Pokud se Šlechtové podaří získat další peníze, měly by také směřovat do programu na opravu místních komunikací v obcích do 3000 obyvatel, v něm ministerstvo rozdělilo 200 milionů korun. Poptávka žadatelů ale byla minimálně po trojnásobné částce.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dnes oficiálně začala demolice hotelu Praha

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*