Revitalizace Cvernovky

Chybik+Kristof Architects & Urban designers získali mimoriadnu cenu za podporu historické pamiatky Cvernovky
Cvernovka 2.0, příběh unikátního industriálního bloku pokračuje…“ stálo na začátku prezentace oceněného návrhu nové podoby bratislavského brownfieldu od československého architektonického ateliéru Chybik+Kristof Architects. Spojuje nové využití čtvrti se silným odkazem na minulost, ze které čerpá inspiraci. 
Návrh není příkladem v Bratislavě obvyklého vyhlazení brownfieldu a jeho náhrady za developerskou architekturu, ale zachováním důležitých aspektů jeho identity. Citlivý přístup k revitalizaci jednoho z nehodnotnějších a nejstarších industriálních areálů v Bratislavě byl stěžejním tématem, kterým se architekti v projektu zabývali. Jejich záměrem bylo revitalizovat celý blok a zároveň přinést téměř 100 000 m2 nových ploch bytů, kanceláří, kulturních prostor, školky, restaurací i kaváren. Na tomto místě by tedy mohla vzniknout nová čtvrť.

„Náš návrh si stojí za tím, aby se Cvernovka neodstranila z mapy města a nezůstala po ní pouze přádelna jako jediná zachovaná národní památka. Koncept vychází z principů, které zachovají identitu superbloku, jeho unikátnost, velkorysost a pestrost. Inspirovali jsme se i dalšími industriálními areály, kde se propojují komíny a haly s menšími domy, dvory a jejich skrytými zákoutími a uličkami,“
říká Michal Krištof.

Kostrou řešení revitalizace Cvernovky je zachování hlavních identifikačních fragmentů brownfieldu, kterými byly dominanty areálu: přádelna, silocentrála, chladírenské věže, barvírna a komín. Podle návrhu každý z těchto objektů podstoupí rekonstrukci nebo reinterpretaci. Přádelna bude sloužit jako kancelářský objekt a stejně jako silocentrála by se její přízemí mělo využít pro koncerty a výstavy. V místech, kde stávaly chladírenské věže, vzniknou nové, zelení prorostlé „eko-věže“, které budou chladit okolní veřejný prostor. Chybějící objekt barvírny návrh vrací spolu s přilehlou uličkou na její původní stopu v nové podobě haly, v níž budou školka, jesle, klub dětí, restaurace, kavárny nebo tržnice. Na místě komína vznikne jediná výšková stavba v podobě bytového domu, připomínajícího komín.
Zachování původních prvků by mělo být předpokladem dalšího vrstvení a pestrosti funkcí, prostorů a objektů. „Na čtyřapůlhektarové zóně by mohly stát bytové domy, kanceláře a veřejné prostory včetně náměstí, uliček a dvorů s jedinečnou atmosférou. Měly by sloužit nejen obyvatelům areálu – vznikne tu příjemné místo k procházce do práce nebo do školky, večer za koncertem nebo vernisáží nebo jen na kávu či večeři a v zimě za vánočními trhy s kluzištěm,“ dodává Ondřej Chybík.

Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu Cvernovky pozvala slovensko-finská developerská společnost YIT Slovakia, a. s. dvanáct studií, mezi která se v září 2016 zařadili také Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Soutěže se nakonec zúčastnilo deset z nich.
Tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:

Cvernovka 2.0, súťažný návrh – Návrh štúdia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers
Vítězný návrh na Cvernovku ateliéru Compass
Další informace a návrhy najdete ZDE.

Wikipedie: Cvernovka( Bratislava)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*