Revitalizace funkcionalistické vily

Vila byla postavena podle projektu architekta Bíby v roce 1935 na hraně jihozápadního svahu v Praze-Podolí.  Jedná se o dispozičně i architektonicky kvalitní stavbu, její úpravy vycházely z požadavků majitelů na minimalizaci zásahů v prostorovém řešení interiérů i do pohledově exponovaných částí objektu.

Návrh revitalizace autor koncipoval tak, aby respektoval rozvržení okenních otvorů, původní objekt byl repasován do prvorepublikové podoby. Nově přidané části tvoří jasně odlišitelné novotvary. Tomu odpovídá i jejich materiálové řešení – sklo s výtvarně zpracovaným motivem lístků přísavníku ve dvou variantách průhlednosti – „záclona a závěs“, bílý kov, betonové stěrky, pískovcové obklady (materiál a provedení vychází z dochovaného torza schodiště), sklo textilní sun screeny (stíní jihozápadní prosklení obytného prostoru a terasy, zároveň nebrání atraktivním výhledům). Nově přidané objemy tvoří přístavba zádveří a závětří směrem do ulice a v zahradní fasádě garáž na úrovni suterénu a s ní hmotově související rozšíření obytného prostoru včetně terasy.

V původní části suterénu se nachází šatna, kterou se projde do malé haly a na schodiště, dále technické zázemí objektu, sklad, domácí práce (sem ústí shoz prádla ze všech pater) a sauna s tělocvičnou, v části dostavované garáž. Na úrovni přízemí je – vstupní hala s vestavěnou šatnou a hlavním obytným prostorem s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Dostavěno bylo zádveří, interiér je propojen s terasou na střeše garáže. V patře se nachází ložnice, v ustupující střešní části objektu, komunikující s rozlehlou terasou, je pokoj pro hosty s koupelnou, toaletou a kuchyňkou. Všechna podlaží jsou propojena výtahem. Zahradní úpravy doplňuje venkovní bazén a travertinová dlažba.

Autorská zpráva
Foto: Ing. arch. Martin Spilka


 
Autor: Atelier 6, s.r.o.
Adresa: Praha 4, Podolí
Generální projektant: BBD s.r.o.
Výtvarná díla: Mgr. A. Pavla Gregorová – Šípová

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*