Revitalizace Komenského sadů v Ostravě

Komenského sady, centrální městský park v srdci Ostravy, patří k nejrozsáhlejším městským parkům v České republice. Má rozlohu okolo 30 ha a roste v něm asi 3000 stromů. V letech 2010 – 2011 byl zpracován projekt jeho revitalizace, který řeší nejnutnější zásahy vyvolané úpravou komunikační sítě a změnou funkcí některých částí. Projekt bude realizovat město Ostrava, generálním projektantem je ATOS 6, spol. s r. o.

S úpravami ostravských Komenského sadů se začne v březnu
Ostrava 16. února (ČTK) – V Ostravě by v březnu mohla začít revitalizace Komenského sadů, které jsou oblíbeným oddychovým místem obyvatel města. Renovace bude rozdělena do několika etap a úpravy parku by měly přijít na zhruba na 28,8 milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Andrea Vojkovská.

Po přípravě území se budou rekonstruovat komunikace, veřejné osvětlení, počítá se i se sadovými úpravami nebo doplněním laviček. Z původního projektu byly vyřazeny některé stavby, které občané nepodpořili v anketě vyhlášené městem. V parku tak nevznikne například jezírko nebo řečnický pult. Nejvýznamnější změny jsou plánovány za budovu Nové radnice, upraveno bude například místo busty Jana Amose Komenského. Počítá se třeba i s demolicí zchátralého amfiteátru, uvedla Vojkovská.

O revitalizaci Komenského sadů usilovalo 13 firem. Vítězná společnost přislíbila, že práce zvládne zhruba za rok. Město původně předpokládalo, že renovace bude stát kolem 53 milionů korun bez DPH, soutěží se tak cenu podařilo snížit o více než 50 procent. Většinu nákladů by měla zaplatit dotace z Evropské unie.

Revitalizaci Komenského sadů měl dříve na starosti centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který v nich plánoval rozsáhlé úpravy za přibližně 300 milionů korun. Právě kvůli finanční náročnosti je ale nebyl schopen realizovat. Město se proto koncem roku 2010 roku rozhodlo, že úpravy parku převezme pod svůj patronát.

Komenského sady patří k nejrozsáhlejším městským parkům v Česku. Mají rozlohu okolo 30 hektarů a roste v nich asi 3000 stromů. Park u řeky Ostravice začal vznikat už před více než stovkou let, v roce 1919 sady dostaly jméno po Janu Amosi Komenském.

Doplněno Stavbaweb:
Investiční záměr Revitalizace Komenského sadů, 2009
Autorský tým:
Ing. arch. Radim Václavík, autorizovaný architekt, zodpovědný projektant
Kurt Gebauer, akademický sochař, Atelier veškerého sochařství VŠUP v Praze
Ing. Lubomír Rychtár, autorizovaný architekt, autor původní studie
Ing. Karel Zlatuška, CSc., autorizovaný inženýr, zodpovědný projektant vodní plochy
Revitalizace Komenského sadů (dokumentace pro stavební povolení), 2011
Autorský tým:
Ing. arch. Radim Václavík, autorizovaný architekt, zodpovědný projektant
Kurt Gebauer, akademický sochař, Atelier veškerého sochařství VŠUP v Praze
Spolupráce: Ing. Miloslav Vrána, autorizovaný inženýr
Objednatel:
Statutární město Ostrava

Podrobné informace o historii, současném stavu i projektu revitalizace Komenského sadů v Ostravě naleznete na stránkách města zde.
Stránky obsahují i videonahrávku autora projektu architekt Radim Václavík. Na interaktivní mapě si můžete podrobně návrh prohlédnout.

Mapa nové podoby parku (zdroj: Ostrava)
Mapa nové podoby parku (zdroj: Ostrava)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*