Revitalizace Lesoparku Žižkův Vrch v Jablonci nad Nisou

Autorem architektonického návrhu je Ing. Roman Balatka Maršík z jabloneckého Ateliéru 4, s.r.o.
Prostor lesoparku by měl sloužit obyvatelům z okolí i turistům, kteří budou procházet Jablonecký vyhlídkový okruh. Vznikne zde přírodní území s různými zájmovými lokalitami, jezírkem, molem, terasou a loukou. V parku nebude chybět altán, vyhlídková terasa, počítá se s hřištěm na pétanque nebo parketem pro tanec pod širým nebem. Mobiliář ponese jednotné téma – morseovku se zašifrovanými vzkazy pro návštěvníky. K tomu, aby si lidé morseovku osvojili nebo zapomenutou znalost "oprášili", poslouží návody na informačních tabulích.


Revitalizace zanedbaného lesoparku v Jablonci přijde na 17 mil.Kč

Jablonec nad Nisou 30. května (ČTK) – Zanedbaný lesopark Žižkův vrch v Jablonci nad Nisou se pomalu mění v místo pro relaxaci a odpočinek. Revitalizace léta neudržovaného prostoru přijde na 17 milionů korun, z toho 85 procent zaplatí Evropská unie, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Obnova parku, který leží v blízkosti panelového sídliště Žižkův vrch, je letos jednou z největších investičních akcí ve městě. Práce by měly skončit v závěru prázdnin.

Lesopark Žižkův vrch v jablonci nad Nisou (zdroj foto: Jablonec nad Nisou) Lesopark Žižkův vrch v jablonci nad Nisou (zdroj foto: Jablonec nad Nisou)

Revitalizace lesoparku je jedním z projektů financovaných z Integrovaného plánu rozvoje města Žižkův vrch (IPRM), pro který město v roce 2009 získalo z EU 4,393 milionu eur (zhruba 113 mil. Kč). Peníze jsou určeny na revitalizaci veřejných prostranství, ale také na regeneraci bytových domů – nové výtahy, okna, rozvody, zateplení. Zatímco na veřejná prostranství může program poskytnout dotaci do 85 procent nákladů, v případě domů je dotace mezi 40 až 60 procenty. Přesto už se s pomocí programu podařilo v posledních letech modernizovat řadu panelových domů na sídlišti.

Obnova lesoparku, který byl na počátku minulého století založen nad železniční a tramvajovou tratí nad údolím Brandlu, patří k největším akcím financovaným z IPRM. Park se rozkládá od Plynární ulice až k panelovým domům a řadovým garážím v ulici Na Výšině. Původní kompozice se léta neudržovala, prostor zarůstal a pustl, v říjnu 2009 navíc řadu stromů poškodila sněhová kalamita. V posledních letech přitahoval park narkomany a bezdomovce, teď ale zákoutí, kam se podobné skupiny stahovaly, zmizela. Už loni na podzim vykácela odborná firma v parku přes 420 stromů. Nahradí je výsadba 69 stromů a 2085 keřů společně s okrasnými trávami a trvalkami.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*