Revitalizace Mírového náměstí v Horažďovicích

(ČTK) – Šestitisícové Horažďovice rekonstruují celé náměstí za téměř 50 milionů korun. Má přivábit více turistů i místních do centra města v Pošumaví. Obnova sítí i revitalizace plochy, kde vznikne klidová zóna, bude hotova do konce srpna příštího roku. Dodavatel povrchové stavby bude vybrán do konce letošního roku. ČTK to řekl starosta Michael Forman.

„Těsně před dokončením je první etapa, tedy spodní stavba jako je voda a kanalizace. Komplet hotová bude do konce listopadu,“ uvedl. Tato etapa přišla na necelých deset milionů korun s DPH. Město už zveřejnilo zakázku na druhou etapu, tedy na povrchy, veřejné osvětlení a zeleň. Otevírat obálky bude příští týden, dodavatel bude známý do konce roku. „Ve smlouvě, která je součástí veřejné zakázky, je termín dokončení celé rekonstrukce 31. srpen 2017,“ řekl Forman.

Cena celé stavby se bude blížit 50 milionům Kč. Město ale předpokládá, že ji stlačí soutěž stavebních dodavatelů. „Také první etapa se díky ní o tři miliony zlevnila,“ uvedl Forman.

Povrch bude vydlážděný deskami a kostkami. Na náměstí nebude tráva. Výrazně více bude stromů, celkem 41. „Plocha zeleně bude neporovnatelně větší. Stromy jsou ideální k zajištění stínu, tráva ho neposkytuje,“ uvedl starosta. Do klidové části před kostelem a farou, kde bude kromě stromů také altán, socha a lavičky, budou vjíždět jen vozy zásobování, na dopravní části mohou parkovat auta.

Náměstí už mělo být přestavěné dříve. Rekonstrukce začala v roce 2014, ale stihla se jen Hradební ulice a asi desetina páteřního kanalizačního sběrače, vše za dva miliony korun. Město vybralo jako dodavatele, který měl stavbu provést za 38 milionů korun. Nové vedení města ale nakonec smlouvu ukončilo. Loni rozhodlo, že se musí přepracovat projekt a po architektech požadovalo více zeleně a rozdělení náměstí na klidovou a funkční zónu. Start stavby také posunuly dvě etapy archeologického průzkumu, které už jsou uzavřené.

Doplněno Stavbaweb:
Revitlizace náměstí probíhá podle návrhu autorů Martina Kožnara a Jiřího Bízy.  Jejich studie vznikla v roce 2010 a rozvinula a zdokonalila návrh, který získal cenu v soutěži Petra Parléře v roce 2006. Spoluautorem původního vítězného návrhu byl i Petr Kolář z Horažďovic.

Projekt na stránkách Martina Kožnara najdete ZDE.Informace o projektu najdete i na stránkách města Horažďovice – ZDE.Informace o nálezech archeologického průzkumu, který rekonstrukci předcházel, najdete např. ZDE.

Související články:
Horažďovice chystají rekonstrukci Mírového náměstí  6.2.2013Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*