Revitalizace Podolského přístavu na Vltavě

MS architekti navrhli kompletní revitalizaci Podolského přístavu. Principem řešení je otevření celé linie břehů pro veřejnost. „Citlivá regenerace konečně vdechne přístavu nový život a nabídne nové možnosti. Areál poskytne sympatický veřejný prostor na břehu řeky a propojí specifický charakter přístavu s městem. Kromě rekonstruovaných a nově budovaných zařízení pro vyvazování sportovních a rekreačních lodí jsme na břehu Vltavy navrhli sportovní klubovou základnu Univerzity Karlovy, která odpovídá současným potřebám,“ říká architekt Michal Šourek.

V duchu klasických materiálů: dřeva, kovu, betonu a skla navrhli MS architekti elegantní, a přitom dynamickou novostavbu, která se díky maximálnímu využití prosklených fasád téměř vznáší nad hladinou řeky a otevírá nové výhledy na město. Moderní sportovní zázemí doplní ubytovací kapacity a restaurace s výhledem na Vyšehrad a protější vltavský břeh. Praha tak získá jedinečné místo k setkávání s atraktivním polopřírodním charakterem jen pár kroků od centra města.

Podolský přístav se začal otevírat sportovnímu i rekreačnímu využití od roku 1893. V roce 1912 zde byla postavena budova Českého yacht klubu. V roce 2008 byla jako živé a formální muzeum rozvoje vodních sportů v Čechách s funkčním zázemím výkonnostního mládežnického sportu, prohlášena národní kulturní památkou. Funkci sportovního zázemí budova dnes plní už jen s obtížemi a na hranici přijatelnosti. Další objekty, které během 20. století na území Podolského přístavu vznikly, odpovídají současným potřebám zázemí pro vodní sporty ještě méně. „Stávající plochy přístavu slouží především jako skladové plochy, místy i neřízené skládky, což se díky citlivé revitalizaci přístavu a obnovení zašlého génia loci brzy změní,“ dodává Michal Šourek. 
Autorská zpráva

Autor: Tomáš Filgas, Pavel Hřebecký, Simona Pacáková, Michal Šourek / MS architekti

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*