Revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou

Součástí zadání bylo vytvořit nový obecní úřad, knihovnu, obřadní síň, poštu, letní výčep a zahrádku obecní hospody a také sociální zázemí hospody včetně přilehlých ploch. Tedy hlavní náměstí obce, které do té doby chybělo, včetně zajištění parkování a nádvoří.
Důležité pro nás bylo dodržení rostlé formy historického urbanismu a komorního měřítka. Proto se nové objekty snaží držet a doplnit uliční čáru ulice Žižkova. Prostor nově vzniklého náměstí je od ulice odcloněn trojicí stromů vybíhající z parkoviště, zakončené větším solitérním stromem doplněným záhonem trvalek a posedovým platem. Uprostřed náměstí je v dlažbě umístěn vodní prvek v podobě pětice vodních vstřiků. Objekt knihovny je situován do druhého plánu, do klidové části náměstí. Stavbě dává důstojnost vysoký řád a předsazená střecha, podporovaná sloupovím dřevěných lepených vazníků. Vznikl tak průchod mezi knihovnou a obecním úřadem v nádvoří, které tvoří předprostor obřadní síně a letní zahrádku Bílovické hospody. Odtud je přístupná a tedy zcela v klidové části nádvoří umístěná obřadní síň. Dále také sociální zařízení společné pro hospodu, obřadní sál a knihovnu.
Nádvoří je nově vybouraným průchodem spojeno i s prostorem návsi před obecní hospodou. Celý průchod, spojující náves s náměstím, je možné v nočních hodinách uzavřít proti vandalům.
Architektonická forma obecního úřadu a pošty je jednoduchá. Jde o jednopodlažní objekty se sedlovou střechou s keramickou pálenou krytinou režné barvy. To objektům umožní lépe zapadnout do okolí jednopodlažních, převážně rodinných domů. Důstojnost veřejné správní budovy podtrhuje kamenný obklad meziokenních pilířů.

Autorská zpráva
Stavba byla zařazena mezi nominované projekty České ceny za architekturu 2017


Autoři: P.P. Architects – Ing. arch. Pavel Pekár, Ing. arch. Tomáš Págo, Ing. arch. Denisa Mikesková, Ing. arch. Luboš Františák Ph.D, Ing. Marek Holán; spoluautor Ing. Pavel Matonoha

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*