Revitalizace ulice Seifertova

Jednu z nejdůležitějších žižkovských tepen, ulici Seifertova, čeká proměna. Budoucí podobu ulice určí studie, která vzniká ve spolupráci Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) s architektonickou kanceláří edit!. Obyvatelé Žižkova se mohou těšit na schody osvětlené diodami, nové lavičky nebo na vodní prvek připomínající historickou pumpu.

Úkol vypracovat koncepční studii revitalizace ulic Seifertova – Táboritská zadala institutu Rada hlavního města Prahy. V ulicích se chystá rekonstrukce tramvajové trati, což je příležitost k celkové proměně veřejného prostranství. IPR Praha pak ve výběrovém řízení vybral ateliér edit!, který nyní pracuje na návrhu studie. Výsledek by měl být znám během léta 2017.

„Mám radost, že v Praze přibude další místo, kde se lidé budou cítit dobře a budou mít chuť trávit více času venku,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. „Je to poprvé, co pro nás koncepční studii vypracovává externí firma. V ateliéru edit! pracují šikovní architekti se svěžím pohledem na věc. Jsem si jistý, že připraví výborný návrh,“ dodává Boháč.

Zadání studie se týká úpravy části ulice Seifertova a celé ulice Táboritská, neuralgickými body jsou však tři místa: křižovatka Seifertovy a Chlumovy, schodiště mezi Rokycanovou a Chelčického a okolí obchodního centra Bezovka. V ulicích vzniknou nové přechody pro chodce a stávající budou upraveny jako bezbariérové. Úpravou projdou i tramvajové zastávky a chodníky. Přibýt by mohly i nové stromy a lavičky.

Křížení Seifertovy ulice a ulice Chlumova vytváří výškovou bariéru. Chlumova totiž leží o tři metry níže než Seifertova. Výškový rozdíl vyrovnává nevzhledná zeď a příkré schodiště. V návrhu je proto kladen důraz na plynulejší propojení těchto dvou ulic. Zeď proto bude nahrazena soustavou zelených ostrůvků a dalších schodišť – kromě klasických schodů vznikne i rampa a dvoje tzv. „jezdecké schody,“ což jsou nízké schody, které zajišťují pozvolné, a tím pádem snazší stoupání s možností příjemného posezení.

V místě propojení ulice Rokycanova a Chelčického se nachází další historické schodiště, které projde rekonstrukcí.  Jednotlivé stupně budou doplněny o led diody, které budou kolemjdoucí moci ovládat a vytvářet tak různé svítící obrazce. Horní část schodiště je doplněna o kruhovou lavičku Františka Saurera, což byl legendární žižkovský bouřlivák z období první republiky. Ve spodní části přibyde vodní prvek jako připomenutí historické pumpy, která tu kdysi stávala.

Prostor obchodního centra Bezovka má stejně jako ulice Seifertova výškovou bariéru v podobě zdi podzemních garáží. Návrh toto řeší novým schodištěm, které je zapuštěné do zdi podzemní garáže a propojuje tak chodník a prostor před Bezovkou. To značně ulehčí vcházení a vycházení z nákupního centra, které je teď prakticky uzavřené zmíněnou zdí. Celý prostor bude bezbariérový a doplní jej lavičky, reklamní nosič a stromy.

Ve čtvrtek 18. května od 17:00 se v sídle MČ Praha 3 na Havlíčkově náměstí uskutečnila veřejná debata, kde se k návrhu vyjadřovali místní obyvatelé i další uživatelé ulic. V nejbližší době také na webu IPR Praha vznikne dotazník pro ty, kteří se k budoucí podobě ulice chtějí vyjádřit. Realizace tramvajové trati plánuje Dopravní podnik nejpozději v roce 2022, pokud bude projektová dokumentace hotová dříve, mohly by se ulice měnit již třeba v roce 2020. Více informací na www.iprpraha.cz/seifertova.
tisková zpráva

Plánovaná proměna Seifertovy a Táboritské ulice na Žižkově začne nejdříve v roce 2020
(ČTK) –
Plánovaná proměna Seifertovy a Táboritské ulice na Žižkově začne nejdříve v roce 2020. Zástupci Institutu plánování a rozvoje (IPR) to uvedli na debatě dne 18. května ke koncepční studii lokality, kterou nechala městská organizace na základě pokynu pražských radních zpracovat. Praha 3 by ráda, aby se oprava stihla do konce roku 2020.

Studie by měla sloužit jako podklad pro zadání projektové dokumentace úprav. V průběhu léta budou architekti zapracovávat přijaté připomínky ze strany Prahy 3, městských organizací i obyvatel. „Na podzim tohoto roku bychom studii rádi předali radě městské části a hlavního města,“ uvedla Michaela Kloudová z IPR s tím, že poté bude možné zadat výběrové řízení na zpracovatele dokumentace.

Podle harmonogramu samotná práce nezačnou dříve než v roce 2020. Opravy se také budou muset zkoordinovat s dopravním podnikem, který chce v roce 2022 začít s rekonstrukcí tramvajové trati v řešených ulicích. Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) v debatě uvedla, že by uvítala, kdyby byly úpravy provedeny do roku 2020. „Příští rok začneme rekonstrukci školy na Havlíčkově náměstí na kancelářskou budovu,“ řekla s tím, že kanceláře bude po rekonstrukci využívat úřad městské části a bylo by dobré, kdyby v té době, tedy v roce 2019 nebo 2020, byl už prostor lépe přístupný lidem.

Architekti ze studia Edit! Architects se v předložené studii zabývají zejména lepším propojením ulic Seifertova a Chlumova, které jsou od sebe výškově odděleny zhruba třemi metry. Návrh je propojuje třemi typy schodišť a bezbariérovou rampou. Studie řeší i schodiště v Rokycanově ulici, které chce doplnit LED diodami v jednotlivých stupních. S tím projevilo nesouhlas několik účastníků debaty i IPR. Dalším lidem se nelíbilo, že návrh je příliš moderní a nerespektuje původního ducha Žižkova.

Jeden z účastníků diskuze vznesl požadavek na vyřešení hluku z tramvajové dopravy. Další upozornil na to, že by nebylo od věci do projektu zařadit veřejné záchodky, s ohledem na jejich nedostatek a na žižkovský noční provoz v pohostinských zařízeních. Podle spoluautora návrhu Juraje Calaje by bylo možné toalety umístit u nákupního centra Bezovka. Starostka Hujová slíbila, že nechá prověřit, kde jinde by se na Praze 3 daly zřídit.

IPR pro město připravil několik podobných studií, například pro Vinohradskou či Bělohorskou třídu nebo Dvořákovo nábřeží. Podle zástupců instituce jsou užitečné při koordinaci větších rekonstrukcí veřejných prostranství.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*