Revitalizace území bývalých kasáren Armády ČR v Litoměřicích

Předmětem soutěže bylo zpracování ideového urbanisticko-architektonického návrhu revitalizace území bývalých kasáren Armády ČR pod Radobýlem. Soutěž vyhlásili Litoměřice spolu se Společností Petra Parléře. Autory vítězného návrhu jsou architekti Ilona Mikovcová z Hřebče a Jaroslav Daďa z Prahy.

Autory vítězného návrhu jsou architekti Ilona Mikovcová z Hřebče a Jaroslav Daďa z Prahy.
V kasárnách pod Radobýlem v Litoměřicích mají být byty

(ČTK) – V bývalých kasárnách pod Radobýlem v Litoměřicích vznikne bydlení pro zhruba 2000 obyvatel, kterým bude k dispozici zázemí v podobě školy, školky či parkoviště. Vyplývá to z vítězného architektonického návrhu na revitalizaci území, které armáda před rokem bezúplatně převedla na město. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Eva Břeňová.

Do soutěže přišlo 14 návrhů, z toho dva ze Slovenska, další z Portugalska. Autory vítězného návrhu jsou architekti Ilona Mikovcová z Hřebče a Jaroslav Daďa z Prahy. "Do rukou se nám dostává kvalitní materiál řešící budoucí rozvoj lokality s atraktivním bydlením a výjimečnými pohledy do Českého středohoří i na Polabskou nížinu," uvedl místostarosta Karel Krejza (ODS). Vítězný architektonický návrh není podle něj dogma, ale zásadní změny nenastanou.

Návrh počítá s rekonstrukcí bývalé jízdárny a podobných objektů pro vznik řemeslných dílen. Zachovány jsou budovy archivu a další nyní využívané objekty. V návrhu zůstává i památník padlým vojákům. Územím vede hlavní komunikace, na kterou navazuje drobnější zástavba rodinných domů, které plynule přecházejí v zahrádkářskou oblast. Nechybí ani škola a mateřské školy.

Rozsáhlý projekt bude město realizovat postupně, s ohledem na vypisované dotační tituly. "Termíny nejsou stanoveny a v tuto chvíli ani nelze vyčíslit celkové náklady," uvedla mluvčí radnice. Území někdejších kasáren je velké 270.000 metrů čtverečních.

Litoměřice už dříve dostaly od armády Jiříkova kasárna, kde je na volné ploše parkoviště využívané při akcích konaných na sousedním výstavišti Zahrada Čech. V objektu plánuje radnice 40 malometrážních bytů. Podle Břeňové přípravy projektu pokračují, ale o dotaci zatím město nepožádalo. Předpokládané náklady jsou 80 milionů korun s DPH. Objekt by měl poté splňovat normy pasivního domu.

Doplněno Stavbaweb:
1. cena
Autoři: Ing. arch. Ilona Mikovcová, Ing. arch. Jaroslav Daďa
Hodnocení poroty:  Porota tento návrh jednomyslně umístila na 1. místo. Ocenila skutečnost, že návrh navazuje na analýzu rozboru struktury a provozu města jako celku a citlivě vnímá své uplatnění v jeho obrazu. Jasně artikuluje strukturu a stopy kasárenského urbanisticko-architektonického souboru, v okrajových polohách s postupně se rozvolňující zástavbou, jejíž struktura a forma respektuje terén a tvoří plynulý přechod do volné krajiny. Hlavní kompoziční osy jsou podpořeny společenskými funkcemi. Koncepce dopravy je založena na horizontální segregaci s uplatněním principů zklidněných ulic. Napojení dopravy na areál mrazíren je inspirativní, i když momentálně nereálný z důvodů vlastnických vztahů. V tomto ohledu je ale návrh adaptabilní. Autorům se podařilo navrhnout komplexní malý městský okrsek s kvalitními veřejnými prostory, jejichž atmosféru vyjádřili výbornými skicami. V dalším rozpracování porota doporučuje výraznější akcentaci diagonálních pěších tras k železniční zastávce Cihelna a rezervovat větší prostor pro statickou dopravu sportovního areálu.

Autory vítězného návrhu jsou architekti Ilona Mikovcová z Hřebče a Jaroslav Daďa z Prahy. Autory vítězného návrhu jsou architekti Ilona Mikovcová z Hřebče a Jaroslav Daďa z Prahy.

2. cena 
Autoři: Ing. arch. Martin Řehák, Ing. arch. Václav Valtr

3. cena 
Autoři:  Ing. arch. Lenka Hejlová, Ing. arch. Martin Hejl, Bc. Pavel Uličný, Eric Bourdel, spolupracující: Ing. arch. Markéta Bromová

Výsledky soutěže najdete ZDE.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*