Revitalizace zámeckého návrší bude největším projektem Litomyšle

Litomyšl (Svitavsko) 10. února (ČTK) – Litomyšl se může naplno pustit do revitalizace zámeckého návrší. V prostředí zchátralého piaristického kostela, který má být rovněž rekonstruován, dnes podepsali starosta Michal Kortyš a ministr kultur Václav Riedelbauch smlouvu o přidělení evropské dotace ve výši přibližně 400 milionů korun. Tak nákladný záměr dosud Litomyšl nikdy nerealizovala, řekl Kortyš.

„Projekt je mimořádný jak svými náklady, tak svým rozsahem a dopady. Věřím, že ještě posílí pověst města jako centra kultury, památek a vzdělání,“
uvedl starosta.

Během následujících dvou let se má na zámeckém návrší opravit celkem sedm budov a čtyři volné prostory. Rekonstrukce čeká zámecký pivovar, jízdárnu, kočárovnu, stáj, konírnu, piaristickou kolej a kostel. Prostory mají sloužit například Centru pro restaurování, vzdělávacím programům Škola na zámku, zázemí Regionálního muzea a galerie nebo diecéznímu muzeu. „Projekt je pozoruhodně strukturován, nemíří pouze jedním směrem a měl by Litomyšli přinést mnoho dobrého,“ uvedl ministr Riedlebauch. Obnovy se dočkají také park, první a horní zámecké nádvoří a předzámčí.

„Provozovatelem celého areálu bude příspěvková organizace města s 3,5 zaměstnanci,“ řekl hlavní koordinátor projektu, architekt Ivo Koukol.

Na 399 milionech korun dotace se podílí z 85 procent Integrovaný operační program, zbytek uhradí stát. Litomyšlská radnice, která do příprav projektu, na němž se podílelo pět architektů včetně Josefa Pleskota, vložila kolem 16 milionů korun, doplatí šest milionů korun. Vlastní zámek, který je památkou UNESCO, chtějí opravit památkáři, dosud se jim však nepodařilo na projekt získat dotaci.

Doplněno Stavbaweb:
Architekti, kteří se na projektu podílí:
Šéka architekti
AP atelier
Burian – Křivinka architektonická kancelář
Atelier Štěpán
Fránek Architecs

Podrobnější informace včetně vizualizací naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*