Rezidence Františkov

Projekt vznikl jako odpověď na otázky, které si kladl nový developer při přebírání rozestavěného projektu bytového domu, jenž na lukrativní ostravské parcele několik let chátral v podobě podzemních garáží. Jak se změnila klientela mladých lidí vracejících se do Ostravy, jak se změnilo vnímání nadstandardního bydlení, jaký je vztah potenciálních klientů k veřejnému prostoru, jak by mělo působit bydlení na tak zajímavém místě, jakým ulice Na Františkově je?
Urbanistická koncepce vychází z původního rozvržení hmot. Skládá se z pětice tří až čtyřpodlažních objektů, spojených podzemní garáží a prostoupených veřejným prostorem se zelení. Jejich orientace reaguje na mírně svažitý terén a snaží se co nejlépe zhodnotit největší přednost pozemku, kterou je možnost krásných výhledů jak na specifické panorama Ostravy, charakteristické z jedné strany železárnami, z další chladícími věžemi a nakonec dominantou radnice, tak na vrcholy Beskyd. To vše je podtrženo „bydlením v zeleni“, jelikož jižní hranici pozemku lemuje les.
Architektonické ztvárnění vychází ze snahy uklidnit rozpačitou architektonickou koncepci okolních staveb a čistými liniemi navodit pocit výjimečnosti. Jednoduchá forma byla zvolena i pro okenní otvory a zábradlí. Členění fasády je pak kromě vysokých oken vytvořeno horizontálním vlysem rozbíjejícím velké jednolité plochy. Sokl a obklad 1. PP je vytvořen pískovcem. Barevné schéma pak vychází z kontrastu jemné pískové barvy fasády a antracitového probarvení okenních rámů, oplechování a dalších detailů stavby.
Dispoziční řešení vychází z několika zásad: prostorný výrazný vstup do domu, prosvětlený vstupní prostor do jednotlivých bytů zakončený francouzským oknem, jednoduchá čitelná dispozice, oddělení odpočinkové a společenské části bytu, obytné prostory bytu orientované do zeleně/výhledu, lodžie nabízející výhledy i dostatek soukromí.
Autorská zpráva
Foto: Václav Novák

 
Klient: Vyhlídka Františkov s.r.o
Architekt: UYO architekti s.r.o/IAK studio – Ing. arch. Jan Skoumal, Ing. arch. Adam Zezula, Ing. arch. Iva Křikavová, Ing. arch. Jakub Kolman
Projekt: INPROS F-M s.r.o.
Rozloha: 2800 m2, 64 bytových jednotek

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*