Rezidence Haus Merkur

V saském hlavním městě byla na parcele, kde stávala původní zástavba zničená v roce 1945 bombardováním, postavena moderní rezidence se 62 byty a dvěma nebytovými prostory. Do vínku dostala i původní jméno – Merkur. Jde o první z projektů v samotném centru Drážďan, který zaplní proluky, jež zejí prázdnotou už přes 70 let. Architektonicky zajímavě řešená rezidence soutěží o titul Zahraniční stavba roku 2017.

Ačkoli od bombardování na sklonku druhé světové války uplynulo už více než sedm desetiletí, město má pořád své šrámy. Bytový dům Haus Merkur je jedním z prvních projektů, které mají zaplnit prázdná místa. Autorem stavby je architekt Ulrich Schönfeld. V rámci urbanistického konceptu vhodně navazuje na okolní rezidenční zástavbu, administrativu i obchodní promenády.

Dodavatelem se stala společnost PSJ, a.s., sesterská firma společnosti PSJ BAU GmbH. Značka PSJ tak u našich západních sousedů dokončila další zakázku po čtyřiadvacetileté odmlce. Role českého generálního dodavatele na německém trhu je přitom ojedinělá.

Terasu má každý byt
Novostavba rezidenční budovy je považována za vysoce kvalitní, což potvrzuje i skutečnost, že investor stavbu prodal společnosti Patrizia Immobilien AG z Mnichova, jedné z největších property management firem v západní Evropě.

Budova, která se rozkládá v centru města, dostala obdélníkový půdorys o rozměrech 55 x 22,5 metrů. Objekt má dvě podzemní podlaží, kde jsou umístěné garáže a sklepní kóje. V přízemí našly místo dva komerční prostory, z nichž jeden využívá Postbank. První až sedmé patro patří bytům, z nichž všechny mají terasy.

Český beton pro německou stavbu
Už na první pohled zaujme bytový domů předsazeným prstencem balkónů, který v kombinaci betonu a skla vytváří výrazný architektonický prvek celého objektu. Byty mají otevírací i fixní francouzská okna a o vytápění se stará podlahové topení. Každý byt má nejen svou vlastní garáž, ale také parkovací místo v podzemní garáži, kterou obsluhují dva autovýtahy.

Nosnou konstrukci objektu tvoří monolitický železobeton, jehož dodávku realizovali čeští stavbaři prostřednictvím specializovaného střediska PSJ. Budovu zakrývá plochá střecha, která je opatřená tepelnou izolací, dvouvrstvou fólií a štěrkovým posypem.

Rezidence Haus Merkur I soutěží o titul Zahraniční stavba roku 2017. Hlasovat pro něho můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.
Autor: MgA. Petra Miškejová


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Krásná stavba, která zanechala spoustu nešťastných lidí. PSJ do dnešního dne dluží svým subdodavatelům miliony korun z této stavby.

    Jan Svoboda, jednatel a majitel společnosti realizující celoskleněná zábradlí na tomto objektu

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*