RG Architects studio: Rodinný dům ve Velkém Šenově

Na severním svahu byl u Velkého Senova vybudován dům křížového půdorysu. Díky roztříštěnosti zástavby okrajové části obce si mohl dovolit být osazen do pomyslného středu parcely, takže získává výhledy do krajiny. 

Na severní straně domu se nachází dvojgaráž, která odsazením od zbylé hmoty přízemí vytváří závětří pro vstup. Po vstupu do objektu procházíme předsíní do centrální haly se schodištěm, která plynule přechází do obývacího pokoje směřujícího na jih a kuchyně orientované na západ. Na východě se nachází sociální zázemí a pracovna.

Hlavní obytný prostor je spojen jak s exteriérem pomocí velkoryse prosklených ploch, tak s centrální chodbou v prvním patře. Dům má celkem tři terasy určené pro různé denní doby a nálady, společným materiálem je bezúdržbový teak. V prvním patře jsou dětské pokoje a ložnice rodičů.Celý interiér je utvářen především dřevem teakového odstínu, doplněného čedičovými obklady krbového tělesa a omítkou. Ty mají symbolický charakter, jelikož otec majitele je kameníkem.

Autoři stavbu pojednali s ohledem na venkovský charakter okolí. Zvolili proto sedlovou střechu s přesahy, zároveň chtěli dosáhnout minimalistického výraz domu.

Konstrukce domu je zděná z cihel Porotherm s hambálkovým tesařským dřevěným krovem. Okna jsou provedeny z hliníkových rámů na celou výšku místnosti s tepelně izolačním zasklením. Materiálové řešení domu respektuje okolní zástavbu, použity jsou bílá omítka, dřevo a čedič. Materiálem střechy je falcovaná krytina z titanzinku.

Autorská zpráva


Autor: Radomír Grafek, spolupráce Zdeněk Navrátil
Zastavěná plocha: 307 m2
Užitná plocha: 360 m2
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*