Richard Peters Associates: Bouda (The Shed)

Konverze 74 metrů čtverečních veliké jednoduché zděné průmyslové struktury postavené pro podnikání dvou irských kovářů v roce 1890 na rodinný dům.


Místo: Sydney, Austrálie
Architects:
Richard Peters Associates
Realizace: 2010
Plocha: 74 m2
Foto: Justin Alexander

Dílna fungovala během 120 let existence také jako opravna motocyklů, obchod s použitými pračkami, dílna stavitele a naposledy jako ateliér místního umělce. Jeden z nových majitelů barák dobře znal, protože vyrostl poblíž. A když se v roce 2003 prodával, koupil ho a investoval do projektu přestavby na menší, ale udržitelný a efektivní domek, který zpochybňuje konvenční představu, že "větší je lepší".

Trvale udržitelná rekonstrukce
Projekt reaguje na rostoucí potřebu města po adaptacích a novém využití starých budov, vyhovuje limitům daným omezeným rozpočtem a bere v úvahu dlouhodobé potřeby vlastníků, kteří chtěli dům, v němnž by se snížily tradiční energetické požadavky (drahé a znečišťující)  – ovšem bez toho, že by se snížila úroveň života. Ta se ve skutečnosti měla zvýšit, zvýšit se mělo také soukromí obyvatel a měla se obnovit a osázet zapomenutá úzká cesta ("lane") v místě.

Severní část střechy byla osazena solárním panelem (připomeňme, ře dům je v Austrálii), ovladatelná okna a dveře na sever i na jih zajišťují přirozené větrání, takže dům nepotřebuje klimatizaci, a betonová podlaha dobře zadržuje teplo od slunce v zimě a ohřívá dům v chladných měsících. Podél jižní stěny byly instalovány v přízemí kuchyňská linka a spíž, v patře pak šatna, které které efektivně izolují byt od přilehlé silničky ("lane"). 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*