Riziko přípravy územního plánu Brna je v množství připomínek

(ČTK) – Jako největší riziko při přípravě územního plánu vnímá nový brněnský radní Filip Chvátal (KDU-ČSL) množství připomínek, jejich konfliktnost a dobu na projednáni s ministerstvy a městskými částmi. Čím více jich bude a čím budou konfliktnější, tím více se bude protahovat jejich vypořádání a tím více se bude odsouvat vydání nového územního plánu, řekl v rozhovoru s ČTK. Jeho předchůdce Martin Ander (SZ) předpokládal, že by plán mohl být vydaný začátkem roku 2022, a Chvátal věří, že se to skutečně stihne.

„Udělám všechno pro to, aby plán do konce roku 2022 byl. Kdyby to nešlo, musí se hledat cesty, jak z situaci průběžně řešit a intenzivně na dokončení a vydání pracovat,“ řekl Chvátal. Současný územní plán totiž může platit podle zákona právě nejdéle do konce roku 2022. Navíc na nový územně plánovací dokument čekají nejen developeři, kteří už několik let říkají, že není kde stavět nové byty. Nahradí současný z roku 1994 a má umožnit rozvoj města nejen v otázce bytové výstavby, ale například i v otázce budování nových potřebných silnic.

Další dvě potenciální hrozby pro územní plán jsou připomínky k samotnému procesu, na němž ztroskotala v roce 2014 takzvaná velká aktualizace územního plánu. „Budeme pracovat tak, abychom tyto případné připomínky minimalizovali,“ řekl Chvátal. Poslední otázkou je, zda bude na velký úkol stačit vznikající tým pro tvorbu územního plánu Kanceláře architekta města Brna (KAMB), jež dostala v srpnu usnesením rady přípravu na starosti, a kapacita Odboru územního plánování a rozvoje.

Předchozí vedení města se nakonec rozhodlo, že se nebude tvořit územní plán nový, ale využije se rozpracovaný koncept, který byl opuštěn nedodělaný téměř před deseti lety. „Myslím, že to byl dobrý krok, i když je potřeba některé věci aktualizovat, protože náhled na ně se po letech změnil. Rád bych ještě otevřel debatu o konceptu, co do něj ještě reálně můžeme dostat a co už nikoliv,“ míní Chvátal.

Rád by také, aby některé plochy nebyly definované tak striktně jako v minulosti, ale aby umožňovaly větší flexibilitu do budoucna. „Nevíme nikdy s určitostí, jaké potřeby bude mít město za deset let. Také bych ještě do týmu tvůrců získal velice rád i další zkušenější urbanisty. O tom ještě s ředitelem Kanceláře architekta jednáme,“ řekl Chvátal.

Nový územní plán přinese novinku ve změně metodiky, jak regulovat výšku výstavby. Místo indexu podlažní plochy bude přesně stanovená maximální výška budov.

Souběžně s tvorbou nového plánu pracuje tým na změnách současného plánu. Pokud by se podařilo jeden velký balík udělat, mohlo by to odblokovat některé lokality pro bytovou výstavbu ještě před vydáním nového územního plánu. „Změny bychom pak do něj chtěli ideálně propsat,“ řekl Chvátal.

Doplněno Stavbaweb:
KONCEPT připravovaného ÚPmB
Připravovaný Územní plán města Brna

Související články:
Územní plán Brna by měl být do roku 2022  8.6.2018
Nový územní plán Brna  14.11.2016                                        
Brno nepodá kasační stížnost na zrušení změny územního plánu  13.2.2015
Soud zrušil aktualizaci brněnského územního plánu 26.1.2015
2x k aktualizaci územního plánu Brna 17.6.2014
Aktualizace územního plánu Brna 5.2.2014
Brněnští aktivisté vytvořili web pro připomínky k územnímu plánu 15.1.2014
Příprava nového územního plánu Brna nabrala další zpoždění 3.2.2012
Sdružení v Brně chtějí ovlivnit územní plán, sbírají podpisy 10.3.2011
Příprava nového územního plánu Brna se zpozdí 4.3.2011
Projednávání územního plánu Brna jde dál, náměstek odmítl námitky 7.1.2011
Brno by se dle konceptu územního plánu mělo rozvíjet víc na jih 28.2.2011
Radnice Brno-střed chce v územním plánu víc ploch pro bydlení 24.2.2011
Nový Územní plán města Brna – zahrádky, zeleň, volný čas 14.12.2010
Nový územní plán Brna 8.11.2010Nový územní plán Brna schválí až příští vedení města 11.3.2010
Územní plán Brna se změní, vyjde tak vstříc investorům 10.12.2008   

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Možná inspirace z Brna k Metropolitnímu plánu Prahy s tisíci připomínek po projednání :

    |Předchozí vedení města se nakonec rozhodlo, že se nebude tvořit územní plán nový, ale využije se rozpracovaný koncept, který byl opuštěn nedodělaný téměř před deseti lety. |Myslím, že to byl dobrý krok, i když je potřeba některé věci aktualizovat, protože náhled na ně se po letech změnil. Rád bych ještě otevřel debatu o konceptu, co do něj ještě reálně můžeme dostat a co už nikoliv,| míní Chvátal.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Obava z množství připomínek? A co stovky dalších, které nikdo ve fázi projednání nepodá, protože tomu nerozumí, nebydlí nebo nezdržuje se v době zpracování ve městě, anebo se na projednání prostě vykašle? A začne to řešit formou změny, až ve chvíli, kdy ho to začne tlačit… Navíc není tajemstvím, že věci, které by v rámci řádného pořízení ÚP neprošly, v rámci dnes už latentních aktualizací a změn projdou…
    Dokud budou |architekti| stavebního zákona a metodici územního plánování očekávat, že 4-letý územní plán bude nositelem dolouhodobé koncepce rozvoje sídla, a na druhé straně bude legitimním podkladem pro vydávání územnch rozhodnutí, lepší to nebude…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*