RK 14

Klient nás kontaktoval z jeho tehdejšího zázemí v zahraničí se záměrem vybudovat domov v Praze. Během navrhování a výstavby jsme se tedy potkali jen třikrát. Poprvé v bytě, poté při odsouhlasení výběru materiálů. Jinak vše probíhalo za pomoci videokonferencí a e-mailové komunikace. Od února do června se podařilo byt nejen navrhnout, ale také zajistit výběrové řízení na dodavatele a kompletní rekonstrukci realizovat tak, aby se v létě klienti mohli nastěhovat, což se také ke spokojenosti všech zúčastněných stalo. 

Celý proces byl velkým dílem ovlivněn osvícenými investory, kteří měli neutuchající zájem dostat předloženou myšlenku v jejím plném rozsahu, což není v našem prostředí samozřejmostí. Na první pohled formální dispozice je bavila a dokázali vnímat její rafinovanost. Ovál i prostor kolem něj, který obsahuje další místa a zákoutí s definovanými funkcemi, průhledy a tvary.

Zadáním bylo bydlení pro mladou čtyřčlennou rodinu, dostatek úložných prostor, oddělená kuchyně, velká knihovna, malý homeoffice, 2 x WC, zachování průchodnosti bytu.

Vzhledem k omezenému prostoru a možnostem panelákového bytu jsme využili centrální pozice jádra pro snadné připojení potřebných instalací (2 x WC, další koupelnové armatury, kuchyně a pračky). V těsném kontaktu s koupelnami je navržena prostorná šatna. Celé zázemí je tak zabaleno do oválu, vloženého do středu dispozice. Nacházíme se uvnitř nebo venku, vnímáme konvexnost či konkávnost křivek, které tak dodávají příjemnou měkkost i obytným místnostem. Kruhové motivy pak v drobných detailech prochází celým interiérem. Důležitým prvkem jsou průhledy dispozicí – příčné vedené zázemím i podélné, které nabízejí možnost vnímat oba konce bytu a pohyb obyvatel i denního světla po celém interiéru. To se díky uspořádání dostává do míst, kam dříve nemělo přístup, například do komunikace, která je spojkou z obytného prostoru do dětského pokoje. Získání tohoto propojení, spolu s umístěním pračky a vestavěného koše na prádlo (přístupným z koupelny i z komunikace), klienti v kontextu celého provozu velmi ocenili. Děti, prádlo, blízkost kuchyně. Kuchyně, která má zrovna tak blízko ke vstupu, což všichni zúčastnění vnímají jako nesmírně praktické. Jednotlivá místa jsou tak jasně definována a zároveň přirozeně propojena. Byt tak získal vzdušnost v obytných i obslužných prostorech a průchodnost, která byla součástí zadání. Je tedy logicky jednou ze základních myšlenek projektu a je radost vidět, jak to celé funguje. Propojení funkce a koncepce je totiž samozřejmým cílem naší práce.

Vybavení a materiály: nové dubové parkety, PUR stěrky v koupelnách, vestavěný nábytek bíle lakovaný v kombinaci s borovou překližkou, černé akcenty v podobě kování na dveřích, corianová umyvadla a kuchyňská pracovní deska, bílá dřevěná okna, repasovaný nábytek a světla v kombinaci s novými kusy, obloukové segmenty ze sádrokartonu.

Autorská zpráva
Foto: Aleksandra Vajd


Autor: Markéta Zdebská; spolupráce Pavla Hradilová, Jana Horecká, Marek Žáček
Užitná plocha: 73 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*