RK 17

Klientka nás oslovila již před koupí objektu a na první prohlídku jsme šli společně. Dům nebyl v dobré kondici, neměli jsme k němu žádné podklady a jeho pořizovací cena byla poměrně vysoká. „U ledu“ to však zůstalo snad jen dva týdny a přišla prosba nakreslit dispozici: „Markéto, jak jste říkala, že by to schodiště mohlo být jinde a ta apsida by mohla být obytná… Mohla byste mi to pro manžela prosím nakreslit?“. A tak začalo čarování – z nutnosti pouze na základě vzpomínek z prohlídky a katastrální mapy. Je až úsměvné, že se oproti původní koncepci ve finále nic nezměnilo.

Z hlediska organizace objektu bylo důležité již zmíněné vymístění schodiště z apsidy do středu domu. Apsida se stala součástí obytné plochy, v přízemí jako budoár, ve 2. NP jako prostorná koupelna, na kterou jinde nebylo místo a v posledním podlaží jako pokojík pro vnuka. Využitím apsidy pro život se dům dostal do intenzivního kontaktu se zahradou, který je podpořen také novými francouzskými okny z pokojů.

Přízemní obytná kuchyně s výstupem na dvorek je průchozí a společná, zbývající dvě podlaží disponují možností nezávislého provozu, což vyplynulo ze zpřesněných požadavků (proto dvě ramena schodiště, nikoliv jednoramenná „obíhačka“). Pod a nad přímými rameny jsou schodištěm na střídačku umístěny úložné prostory a menší koupelny/WC.
 
Veškerá technologie včetně domovního vysavače a větší zásoby potravin se nachází v suterénu. Ten se nachází pouze pod částí domu a je přístupný poklopem ze dvora. Přízemí je od sklepa a od terénu odděleno provětrávanou konstrukcí podlahy, která slouží jako perfektní hydroizolace.

Venkovní terén byl v kontaktu s výstupem z kuchyně odkopán na úroveň přízemí. Tuto úpravu vymezuje cihelná dlažba na propustném podloží a obloukové stupně obložené cihelnými bločky. Za křivkou stupňů a za segmentem zábradlí zachráněným z půdy je malý kousek divočiny zakončený fazolemi na plotě. Ten dvoreček je skutečně jak z Alenky v říši divů, a tak se k němu fazole hodí.

Kompletní obnovu vyžadovala také uliční fasáda. V archivu jsme nalezli stopu po nařízení odstranění odpadávajících štuků. Jejich podoba se nedochovala a nám zůstala na krku již také odpadávající břízolitová omítka s bordó pruhem. Figuru okenních otvorů jsme zachovali a opatřili je prvotřídními špaletovými okny. Rozloučili jsme se s luxfery nad vstupem a vložili kompaktní objekt vstupních dveří. Sokl vstupního podlaží je obložen frézovanými systémovými deskami opatřenými finálním nátěrem/omítkou.

Věnovali jsme se také stavebnímu interiéru – na podlaze u vstupu je ornamentální betonová dlažba, v obytných částech jsou dubové parkety v klasickém stromečkovém vzoru, zázemí jsou opatřena PUR stěrkou v šedém odstínu. Interiérové dveře se vyráběly na míru spolu s okny osazené historickým kováním v leštěném niklu.

Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings

Autor: Markéta Zdebská; spolupráce Marek Žáček, Jana Horecká
Pozemek: 93 m2
Zastavěná plocha: 57 m2
Užitná plocha: 120 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Milí přátelé v redakci, zkroťte si toho šotka v mapách. Tentokrát vám posadil dům na Karlův most. 🙂

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*