Robert Konieczny – Prostory na míru

V Brně se na začátku května představí Robert Konieczny. Jeden z předních architektů současnosti, který se svými domy sbírá četná ocenění. Jedenáct nominací na evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award a tři stavby vyhlášené nejlepším domem světa jsou důkazem, že kvalitní architektura se dá dělat i v malém regionu Horního Slezska.

Na přelomu roku zaujal Robert Konieczny světovou veřejnost domem ARCHA v polských Beskydech. Respektovaný časopis Wallpaper jej vyhlásil nejlepším domem světa roku 2017. Poslední realizace, Centrum Dialogu Przelomy v polském Štětíně, získala na Festivalu architektury v Berlíně prestižní ocenění Nejlepší stavba světa roku 2016.

Robert Konieczny přijede osobně zahájit světovou premiéru retrospektivní výstavy svých prací do brněnské Galerie architektury. Návštěvníci na velkoformátových fotografiích, plánech, modelech, videích a osobní zpovědi architekta poprvé spatří téměř dvacetiletou práci jeho ateliéru KWK PROMES. Výstava je součástí festivalu Archikultura 2017 a připravila ji Galerie Architektury Brno za podpory ostravského Kabinetu architektury. Po její brněnské premiéře výstava poputuje do dalších českých a evropských galerií.

„Na rozdíl od mnoha svých kolegů je Konieczny proti přílišné estetizaci architektury. Ve svých návrzích nejvíce usiluje o vytvoření logického prostoru. Podstatou navrhování pro něj není pouhé skládání funkcí do připraveného rámce, ale především hledání racionálních prostorových řešení, vhodné formy a funkce,“
  popisuje Konieczneho práci ředitel galerie Gabriel Kurtis.

Nadčasovost projektů Roberta Konieczneho vyplývá z logiky, s níž vznikají. Prvotní koncept je vždy reakcí na zadání klientů, přesto se v něm neztrácí architektovy vlastní vize. Specifické požadavky –  jako vytvoření maximálního soukromí (Safe House), reprezentativního vjezdu do domu pro sběratele umění (Aautofamily house) nebo obývacího prostoru, kde se stírají hranice mezi interiérem a exteriérem (Living-Garden House) – jsou pro Konieczneho impulsem k transformaci zavedených typologií. Architekt se jimi inspiruje, hraje si s nimi a často je zcela přetváří. Každý jeho dům tak sám o sobě vytváří novou typologii.

Výstava vznikla za podpory hlavního partnera výstavy a galerie:
ALUPROF  /  www.aluprof.eu
Výstava probíhá pod záštitou Polského Institutu v Praze.

Srdečně Vás zveme na zahájení výstavy ROBERT KONIECZNY – PROSTORY NA MÍRU v úterý 9. května 2017 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno, za účasti Roberta Konieczneho.

Výstavu uvede Tadeáš Goryczka z ostravského Kabinetu architektury, který v roce 2009 objevil práce Roberta Konieczneho a uspořádal mu první českou výstavou LOGIKA PROSTORU v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Zahájení výstavy bude předcházet přednáška Roberta Konieczneho, jež se bude konat 9. května 2017 v 15.00 hodin v aule A310 na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně, Poříčí 5.

Výstava bude otevřena úterý – neděle od 10.00 do 18.00 hodin a potrvá do 11. června 2017.
Vstupné na výstavu je dobrovolné.

FB událost výstavy
Více informací o ateliéru KWK Promes

tisková zprávaZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*