V Úvalech u Prahy, v lokalitě Hostín, byla letos na jaře zahájena první etapa výstavby projektu Úvaly-Hostín s plánovaným termínem dokončení na podzim 2014. Moderní urbanistický celek organicky propojený se současným městem se na ploše 70 hektarů stane novým domovem pro zhruba 2500 lidí. Základní urbanistická koncepce a projekt první fáze vznikl pod vedením ateliéru Headhand architekta Petra Hlaváčka. Jednotlivé dílčí čtvrti navrhovaly další architektonické týmy – ABM architekti, Jiran Kohout architekti, A.LT architekti, Ing. arch. Mikoláš Vavřín a Ing. arch. Michal Šrámek. Developer přizval ke spolupráci Ing. Jiřího Tencara, Ph.D., spoluautora hodnotiící metodiky SBToolCZ pro bytové stavby, a společně s architekty pak vypracovali optimalizaci konceptu projektu respektujícího zásady udržitelného rozvoje.
První etapa nabídne byty v dispozicích od 1+kk, přes 3+kk až po mezonetové byty 4+kk, vedle toho rodinné domy 3+1 a 4+ 1 s pozemky od 311 do 487 metrů čtverečních. Ceny prvních začínají na 1,7 mil. Kč, rodinné domy pak developer nabízí od 4,9 mil. Kč (včetně DPH).
Všechny rodinné i bytové domy budou vybaveny tepelným čerpadlem a jsou orientovány tak, aby maximálně využívaly solárních zisků. Konstrukce splňuje požadavky energeticky úsporných domů. Díky těmto aspektům ušetří budoucí obyvatelé až desítky tisíc korun ročně. U všech bytů jsou navrženy venkovní pobytové plochy: předzahrádky, balkony nebo střešní terasy.
Rodinné domy a byty z 1. výstavbové části 1. etapy projektu Úvaly Hostín úspěšně prošly procesem certifikace ve fázi návrhu budovy a získaly bronzový certifikát SBToolCZ.
„Získané certifikáty jsou v horní hranici bronzového certifikátu a s doplněním nabízených nadstandardních balíčků při koupi rodinných domů je možné získat certifikát stříbrný. Zlatý certifikát v tuto chvíli žádný dům v České republice nemá. Projekt Úvaly Hostín je tak jedním z průkopníků certifikace v rezidenčním developmentu, která se do současné doby prováděla spíše pro komerční segment“, upřesňuje Tomáš Ctibor, zástupce developera a pokračuje: „našim klientům tak můžeme doložit, že naše domy a byty budou energeticky nenáročné nejen v prospektech, ale i ve skutečnosti. Například provozní náklady rodinného domu v energeticky úsporném standardu začínají na 3 000 Kč měsíčně.“
Již od začátku bylo hlavní myšlenkou developera společně s architekty vytvořit skutečně funkční novou městskou část s vlastní infrastrukturou a kompletní občanskou vybaveností s dostatkem veřejných ploch a zeleně.
Celá obytná čtvrť je koncipována podle zásad udržitelného rozvoje. V areálu vznikne nadstandardní množství zelených ploch, počítá se, že společně s veřejnými plochami budou tvořit až 82 % jeho rozlohy. Byty a domy budou vybudovány s ohledem na ekologii moderními efektivními technologiemi s použitím vápenopískových zdících bloků, vybaveny tepelnými čerpadly a orientovány tak, aby maximálně využívaly solárních zisků. Jejich konstrukce splňuje požadavky energeticky úsporných domů. Majitelé bytů či domů tak ušetří více než 50 % provozních nákladů na byt či dům.
V případě zájmu mohou zájemci o bydlení v rodinných domech dobudovat dům až k pasivnímu standardu. Také si mohou vybrat ze tří úrovní standardního vybavení nebo naopak využít i speciální balíčky BASIC a BASIC +, které nabízejí možnost vlastního dokončení rodinného domu s úsporou až 700 000 Kč.
Více informací o certifikaci SBToolCZ na www.sbtool.cz
Více o zásadách udržitelného rozvoje v projektu Úvaly-Hostín se dozvíte z brožury
1. výstavbová část
tisková zpráva, doplněno Stavbaweb
Související články:
- Úvaly-Hostín – projekt s důrazem na městskou vybavenost 15.3.2012
- Slavnostní otevření vzorového domu Úvaly- Hostín 1.7.2010
- Výstavba projektu Úvaly – Hostín zahájena 6.5.2010
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,