Fotogalerie ke článku (10)
Situace
Místo: Dobřejovice, Praha-východ, Čestlická 17
Klient: Pavla a Josef Látovi
Architekt: Jiří Poláček, Václav Škarda
Zodpovědný projektant: Zdeněk Heřman
Projektant: ATELIER K 2
Statika: SP — František Brašna — Recoc, s. r. o., Markéta Lindauerová, Miloslav Smutek
Dodavatel: Staviro, a. s., Martin Svoboda
Stavbyvedoucí: Milan Härting, Jiří Svoboda
Subdodavatelé: pokrývačské práce: F. Vrňata
Velkoplošná pevná zasklení: Sklářství Kos, Raná u Loun
Projekt pro stavební povolení: 2/2000
Realizace: 2001-2003
Plocha stavebního pozemku: 465m2
Zastavěná plocha: 97,35 m2
Celkový obestavěný prostor: 493 m3
Celková podlažní plocha: 131,6 m2
Stavební náklady: 2 370 000 Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 17 968 Kč
Náklady/m3 obestavěného prostoru: 4807 Kč
Fotografie: Tomáš Balej
Autorská zpráva
Novostavba rodinného domu se nachází na pozemku venkovského stavení z 19. století, na místě zrušeného výměnku. Záměrem projektu bylo navrhnout moderní venkovský dům. Poloha, tvar a měřítko domu byly ovlivněny stávajícími stavbami — obytným domem se stodolou, chlévem, a dále pak okolím a orientací ke světovým stranám.
Dům je vstupní, severní stranou orientován do dvora a je osazen na terénní terasu. Jižní část vytváří intimní atrium, od ulice oddělené zdí. Na východní straně pozemku zůstaly zachovány dva vzrostlé stromy. Hmotu domu tvoří dva objemy s pultovou střechou na půdorysu tvaru L. Vyšší část se spádem do dvora má betonovou krytinu, nižší část, orientovaná do atria, má zatravněnou střechu.
V přízemí jsou umístěny vstupní prostory, obývací pokoj a obytná kuchyň, dále pracovna a zázemí, v podkroví jsou dva pokoje, koupelna a komora. V suterénu se nachází malý sklep. Celé přízemí je rozvrženo na dvou úrovních, které reagují na okolní terén. Hlavní obytný prostor, situovaný v nižší úrovni, plynule přechází do úrovně atria; obytnou kuchyň lze od něho oddělit posuvnou stěnou. Ve středu domu je navržen krb, jehož součástí je betonová lavice. Stěna naproti schodům v patře je prosklená, a tak mohou sluneční paprsky dopadat prostorem schodů do vstupní haly na severu. Rozmístění vnitřních a vnějších otvorů vytváří množství průhledů, které ovlivňují vnímání velikosti prostorů. Stejný odstín vnějších a vnitřních nátěrů stěn zvýrazňuje spojení interiéru a exteriéru. Na stavbě jsou použity výlučně přírodní materiály.
Svislé nosné konstrukce vnějších zdí jsou provedeny z keramických tepelně izolačních tvárnic tloušťky 400 mm, vnitřní nosné zdi a zeď atria jsou z plných cihel, získaných při demolici původního objetu. Nosné prvky stropů a střechy jsou provedeny z kulatiny a v interiéru jsou ponechány nezakryté. Podlahy v přízemí jsou z kletovaného betonu, v patře jsou prkenné.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,