Místo: Dobřejovice, Praha-východ, Čestlická 17
Klient: Pavla a Josef Látovi
Architekt: Jiří Poláček, Václav Škarda
Zodpovědný projektant: Zdeněk Heřman
Projektant: ATELIER K 2
Statika: SP — František Brašna — Recoc, s. r. o., Markéta Lindauerová, Miloslav Smutek
Dodavatel: Staviro, a. s., Martin Svoboda
Stavbyvedoucí: Milan Härting, Jiří Svoboda
Subdodavatelé: pokrývačské práce: F. Vrňata
Velkoplošná pevná zasklení: Sklářství Kos, Raná u Loun
Projekt pro stavební povolení: 2/2000
Realizace: 2001-2003
Plocha stavebního pozemku: 465m2
Zastavěná plocha: 97,35 m2
Celkový obestavěný prostor: 493 m3
Celková podlažní plocha: 131,6 m2
Stavební náklady: 2 370 000 Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 17 968 Kč
Náklady/m3 obestavěného prostoru: 4807 Kč
Fotografie: Tomáš Balej
Autorská zpráva
Novostavba rodinného domu se nachází na pozemku venkovského stavení z 19. století, na místě zrušeného výměnku. Záměrem projektu bylo navrhnout moderní venkovský dům. Poloha, tvar a měřítko domu byly ovlivněny stávajícími stavbami — obytným domem se stodolou, chlévem, a dále pak okolím a orientací ke světovým stranám.
Dům je vstupní, severní stranou orientován do dvora a je osazen na terénní terasu. Jižní část vytváří intimní atrium, od ulice oddělené zdí. Na východní straně pozemku zůstaly zachovány dva vzrostlé stromy. Hmotu domu tvoří dva objemy s pultovou střechou na půdorysu tvaru L. Vyšší část se spádem do dvora má betonovou krytinu, nižší část, orientovaná do atria, má zatravněnou střechu.
V přízemí jsou umístěny vstupní prostory, obývací pokoj a obytná kuchyň, dále pracovna a zázemí, v podkroví jsou dva pokoje, koupelna a komora. V suterénu se nachází malý sklep. Celé přízemí je rozvrženo na dvou úrovních, které reagují na okolní terén. Hlavní obytný prostor, situovaný v nižší úrovni, plynule přechází do úrovně atria; obytnou kuchyň lze od něho oddělit posuvnou stěnou. Ve středu domu je navržen krb, jehož součástí je betonová lavice. Stěna naproti schodům v patře je prosklená, a tak mohou sluneční paprsky dopadat prostorem schodů do vstupní haly na severu. Rozmístění vnitřních a vnějších otvorů vytváří množství průhledů, které ovlivňují vnímání velikosti prostorů. Stejný odstín vnějších a vnitřních nátěrů stěn zvýrazňuje spojení interiéru a exteriéru. Na stavbě jsou použity výlučně přírodní materiály.
Svislé nosné konstrukce vnějších zdí jsou provedeny z keramických tepelně izolačních tvárnic tloušťky 400 mm, vnitřní nosné zdi a zeď atria jsou z plných cihel, získaných při demolici původního objetu. Nosné prvky stropů a střechy jsou provedeny z kulatiny a v interiéru jsou ponechány nezakryté. Podlahy v přízemí jsou z kletovaného betonu, v patře jsou prkenné.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…