Rodinný dům K4 v Nových Dvorech u Trutnova

RD je navržen jako dřevostavba s nezatepleným nevyužívaným půdním prostorem a sedlovou střechou, celý opláštěný materiálem RHEINZINK.INVESTOR
. soukromá osoba
ARCHITEKT: Petr Křivánek – SIDERIS s.r.o., spolupráce: Lucie Jüthnerová / www.sideris.cz
PROVEDENÍ KLEMPÍŘSKÝCH PRACÍ S MATERIÁLEM RHEINZINK: GOS cz s.r.o.
TECHNICKÉ ÚDAJE: střecha a fasáda: dvojitá a úhlová stojatá drážka
materiál RHEINZINK – „předzvětralýpro břidlicově šedý“ (dnes prePATINA schiefergrau)
výměra: 390 m2
materiál RHEINZINK – prePATINA blaugrau
výměra: 81 m2
REALIZACE: 2010 – 2012


Lokalita
Podhorské údolí severně od Trutnova, úpatí severního svahu, 2000 m2 pozemek. Kolem pár chalup a jeden čerstvý typový bungalovek.
A několik dalších volných pozemků k zástavbě. Klid a pasoucí se srnky kolem na dohled.
K tomu požadavek klienta navrhnout přízemní bydlení pro čtyřčlennou rodinu se samostatnou garáží, skladem a krytou terasou. Takový byl rámec našeho zadání.

Architektonické řešení
Použití fotovoltaických panelů, sněhová oblast a dispoziční řešení s obytnými místnostmi orientovanými na jih – toto byly určující faktory hmotového řešení. Klasická forma chalupy – nově a jinak – to byla zajímavá výzva.
Opláštění v jednom trvanlivém a bezúdržbovém materiálu – RHEINZINK a stojatá drážka byla jednoznačná volba.
RD je navržen jako dřevostavba ze systému K-KONTROL® – přízemní s nezatepleným nevyužívaným půdním prostorem a sedlovou střechou.
Pro vyrovnání výšek na úpatí svahu byl navržen vstupní krček – průchozí zádveří/schodiště/šatna – se samostatným WC na podestě.
Střecha a fasáda byla provedena z materiálu RHEINZINK – „předzvětralýpro břidlicově šedý“ (dnes prePATINA schiefergrau) na dvojitou stojatou drážku a úhlovou stojatou drážku strojně profilovanou na místě. Část vystupující špalety koupelny a vstupní krček je proveden z materiálu RHEINZINK – prePATINA blaugrau.
Pohledově se opláštění uplatňuje i v interieru – oknem na schodišti vstupního krčku a průhledem na podestě – pod ostrým úhlem je vyhlídka na stojaté drážky velmi intenzivní. Jednoduchý požadavek optické návaznosti drážek na fasádě a střeše se ukázal jako prakticky poměrně pracný a časově náročný. Avšak díky pečlivosti realizační firmy a pochopení investora se podařilo záměr zdárně dokončit. Kvalitu návrhu i realizace úspěšně prověřila také drsná zima v r. 2012, kdy byl objekt zasněžen až po okna.
podrobněji viz: http://www.sideris.cz/aua_k4.html
Petr Křivánek, SIDERIS s. r. o.
ROZHOVOR S REALIZÁTOREM
poskytl pan Pavel Iliev, majitel firmy GOS s.r.o, Trutnov, člen klubu RHEINZINK- kvalitní klempířství

Co se Vám vybaví, když se řekne „rodinný dům manželů Krutišových“ v Trutnově?
Jasná představa architekta, kterou bylo nutné dodržet. Byla to jedna z našich prvních opravdových zkušeností s architektonickým pojetím objektu, kde nešlo nic jiného než dodržet projekt bez kompromisů.

Bylo něco, co Vás překvapilo?
Objekt měl promyšlenou koncepci, především ve vazbě mezi krytím fasády a šířkou stavebních otvorů. Šířky krytinových pásů byly přesně rozvrženy tak, aby se zbytečně nezužovaly a byly tak pohledově přijatelné na každé části objektu. Počet šířek byl pro tak relativně malou stavbu opravdu velký.

S odstupem času, když hodnotíte svoji práci, co byste udělali lépe?
S průběhem samotných prací jsem byl spokojený a byl jsem rád, že naši kluci jsou šikovní a všechny nástrahy takto konfrontační stavby zvládli.
Do budoucna jsem si vzal určitě zkušenost, že stavba se musí především dobře a kvalitně připravit. Podcenili jsme včasné objednání materiálu a optimalizaci dodaných šířek svitků s ohledem na další spotřebu při zpracování. Toto úvodní zaváhání nemělo ale vliv ani na termíny dokončení zakázky, ani na cenu sjednanou se zákazníkem.

Konfrontační stavba. Co to pro Vás
v reálu znamená?

Co to znamená? Musíme pracovat velmi předvídavě a precizně. Žádná chyba se neodpouští, protože investor nebo kdokoliv jiný může přijít přímo ke každé drážce, ke každému detailu a jakmile to není jako ze stroje, ptají se, proč tomu tak není. Samozřejmě se jedná o ruční práci, ale na dnešních stavbách je kladen velký důraz na detail a navíc jsme chtěli podpořit svojí prací celý projekt a především záměr architekta.

Celooplechovaná stavba. Jste klempíř, líbí se Vám tento styl?
Opravdu se nejedná o všední stavbu
a nemusí se každému líbit. Dneska, když se na stavbu podívám, tak musím říci, že se jedná o zajímavý dům na pěkném místě. Zvolený styl se nehodí na každý dům, ale na tomto objektu se mi použití plechu na střeše i na fasádě líbí. Určitě zajímavý efekt dělá na objektu použití břidlicově šedého materiálu a jako doplněk na části stavby použití materiálu modrošedého. Více takto odvážných staveb!

Co říci závěrem?
S materiálem RHEINZINK pracujeme rádi, protože víme, že se vždy něco naučíme. S tímto materiálem většinou nejsou jednoduché stavby, takže je to pro nás vždycky výzva a my máme výzvy rádi. Navíc se můžeme spolehnout na podporu technických poradců nebo školicího klempíře. Čekáme na další stavby s materiálem RHEINZINK a další možnost ukázat, co umíme.
podle podkladů společnosti RHEINZINK ČR s. r. o.
 

 

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*