Rodinný dům Mezi stromy

Dům jsme navrhli jako „minimální“ bydlení pro mladou rodinu s dětmi. Klíčové bylo zachování přírodní typologie pozemku se vzrostlými stromy, které stavbě určily hlavní osy rozložení hmoty. Dům je tedy orientován na výhledy do soukromého „lesa“, ale zároveň využívá ideální orientace ke světovým stranám. Aby nepůsobil v zahradě rušivě, rozhodli jsme se pro tmavou dřevěnou fasádu, která splývá s okolím.
Ze všech místností jednopodlažní stavby je možnost přímého vstupu na zahradu. Rozkročení hlavních ramen vytváří soukromí a zároveň umožňuje příjemné oddělení obytné místnosti od intimní části domu s dětskými pokoji a ložnicí. Rozměrově se dům i vzhledem k financím snažil být spíše minimální, ale s dostatečným komfortem novodobého bydlení. Jeho celková užitná plocha je 130 m2, kdy 20 m2 bylo vymezeno pro technické zázemí a sklad.
V interiéru jsme využili výhledů na zahradu jako hlavních prvků návrhu. Ostatní vybavení je převážně minimalistické a pouze doplňuje obytný prostor. Celé vybavení a ladění interiéru bylo navrženo jako určitý opozit k tmavé fasádě, takže materiály jsou zde převážně bílé či ve světlých odstínech.
Okna jako „živé obrazy“ se mění během ročních období a dotváří náladu uvnitř domu. K čerpání inspirací, k relaxaci a k vnímání výhledů do zeleně slouží hlavní neotvíravé okno s nízkým parapetem určeným k posezení. V domě se nachází centrální obytná místnost s kuchyňským koutem, dva dětské pokoje, hlavní koupelna, oddělená toaleta a ložnice se samostatnou šatnou. V rámci technického zázemí jsou tu technická místnost a sklad a dílna pro majitele jako nadšence do cyklistiky.

Objekt je zděný cihelnými broušenými tvárnicemi na lepidlo, omítky jsou sádrové. Vodorovnou konstrukci stropu tvoří prefabrikované dutinové železobetonové panely. Dům je zateplen minerální vatou, fasáda je provětrávaná s obkladem z mořeného modřínového dřeva. Střešní krytina je PVC fólie. Výplně otvorů jsou z plastových profilů s izolačním trojsklem a v antracitové barvě.
Technologie domu je standardní: vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo a podlahové vytápění. Vzhledem k tomu, že pozemek není napojen kromě elektrické sítě na žádnou infrastrukturu, dům využívá vodu z vrtané studny. Investor se v rámci realizace rozhodl pro čističku odpadních vod místo jímky.

Autorská zpráva

Autor: Mio architects s.r.o. – Ing. arch. Jana Šimánková, Ing. arch. Pavel Zezula; spolupráce Ing. arch. Radka Bartošová, Ing. arch. Vít Černý

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ta bílá chodba, dveře vpravo, dveře vlevo – jak v nemocnici. Když nemám žádný nápad, tak řeknu, že je to minimalismus a jsem |in|.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Vypadá to jako veřejné záchodky u dálnice v Německu. Bez těch stromů to je prostě kostka z fošen. Gratulujeme.

  3. Čtenář Stavbawebu says:

    a co je na té krychli zajímavého…okolí?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*