Rodinný dům Mšeno

Krásný výhled, přitom nedaleko centra města v klidné residenční čtvrti; na první pohled ideální pozemek, a přesto prázdný. I přes nízkou cenu případné zájemce odrazoval prudký spád parcely, která neumožňovala stavbu běžného domu. Vyhlédl si ji člověk, který má rád výzvy, a vložil do nás veškerou důvěru. I přes naše utvrzení nečekal, že nakonec bude mít dům bez kompromisů. Klient, majitel stavební firmy, byl sám sobě stavitelem. Naši práci poznal při jedné z našich společných realizací, a tak se z typického trojúhelníku klient-stavitel-architekt stal úžasný dialog klient-architekt.

Jednoduchý objem stavby vynáší dvoje čtyřnoží na ocelovém roštu do volného prostoru. Se svahem je rošt propojený v místě vstupu. Tyto tři pevné body udrží dřevostavbu o komfortní dispozici pro typickou rodinu. Na první pohled efektní řešení skrývá spoustu efektivních výhod. Dům se nachází v Jizerských horách, kde by sníh (zejména jeho tání) při zapuštění stavbydo svahu přinášel komplikace. Poměrně jednoduché zakládání a úspora hydroizolací ušetřily spoustu financí na zbytek stavby.
I přání jednopodlažního domu, kterého se klient při koupi pozemku vnitřně vzdal, bylo splněno. Na jedné úrovni je dispozice s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní, třemi ložnicemi, pracovnou, technickým zázemím, koupelnou se saunou a samostatným WC. To vše bezbariérově přístupné z cesty u domu.
Přetažení střechy chrání velké prosklené plochy v létě před přehřátím, a přitom v zimě pustí do domu spoustu slunce. Z každé ložnice je výstup na terasu s výhledem do zahrady, na město a úpatí hor. Koruny stromů a terasa dokonale nahradily přímý vstup na zahradu, která v našem případě připomíná černou sjezdovku. Chcete-li si však dům prohlédnout z těch nejatraktivnější pohledů, musíte tuto sjezdovku seběhnoutpo vlastních nohou nebo sjet na lyžích. 

Autorská zpráva
Foto: FOTES


 Místo: Jablonec nad Nisou – Mšeno
Architekt:  Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař / www.stempel-tesar.com
Dodavatel Stavební firma Hájek s.r.o.
Projekt a výstavba:  2011-2013
Pozemek:  818 m2
Zastavěná plocha:  178 m2
Užitná plocha: 113 m2 + 41 m2 terasa
Celkový objem: 735 m3

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*