Vytvořili jsme kompozici hmot, která se z části odkazuje na jisté archetypy vesnické zástavby, a zároveň splňuje požadavky CHKO. Jelikož se jedná o novostavbu 21. století, není možné se klasickému tvarosloví přizpůsobit zcela. Obě hlavní hmoty domu mají sedlovou střechu, kompozici doplňují dva pavilonky, obalené do modřínové fasády se zaoblenými rohy. Chtěli jsme tak vytvořit větší kontrast mezi klasickou a moderní, nikoliv však novátorskou architekturou. Záměrem bylo také zjemnění kompozice. Vše je doplněno velkými prosklenými plochami orientovanými do zahrady. Dům jsme navrhli tak, aby jeho tvar a rozměry umožnily použití běžných stavebních materiálů a konstrukcí. Jako střešní krytina je použita bobrovka.
Charakter interiéru je z velké části dán výrazným prostorovým působením samotné stavby. V interiéru se stejně jako v exteriéru objevují přírodní materiály: dřevo, beton, kov. Stropy z pohledového železobetonu do interiéru přináší svoji zdrcující upřímnost. Bílá barva je naopak čistým, uklidňujícím a propojujícím prvkem. Použitím kombinace těchto jednoduchých materiálů jsme vytvořili základ, který majitelům dává možnost dotvářet interiér vlastními výraznými doplňky a solitéry. Čistota, surovost a přirozenost ve své ultimátní podobě.
Zahrada je přesně „tak akorát“ velká pro potřeby mladé rodiny. Stylově laděná, aby doplnila současnou architekturu a zároveň nevyčnívala v prostředí moravské vesnice. Průhledy z domu a jeho uspořádání pro nás byly vodítkem ke skládání jednotlivých funkcí. Terasa na kávu, trávník, stará jabloň a malý kousek louky tvoří hlavní části zahrady. V létě tady rozkvete záhon kopretin a třapatek a téměř pohltí holčičí pokoj do bílé a růžové. Za domem je ukryto několik záhonků na pěstování, dřevník a ve stinném koutu pod lískovým keřem ohniště.
Autorská zpráva
Foto: Lukáš Chlebik
Autor: FRIS architekti – Katarzyna Jursa Pieleszová, Adam Jursa; spolupráce Atelier Partero s.r.o. (zahradní architekti), Qualibau s.r.o. (stěrky)
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,