Rodinný dům na Červeném vrchu v Brně

Fotogalerie ke článku (1)

RD v Brně

RD v Brně
Celá fotogalerie (1)

Návrh vznikl před deseti lety a objekt se stavěl osm let. Podoba byla přesně dána a navržena od začátku výstavby.

Dům stojí na prudkém severním svahu. Vzhledem k nevýhodné orientaci je navržen tak, aby jím celý den procházel pruh světla filtrovaný zelení, v níž je ponořen. Přesně dávkované světlo umocňuje další přednost domu — výhledy do husté vegetace Červeného kopce a na panorama města.
 
Dům je navržen v kombinaci monolitického železobetonu a zdiva. Výplně otvorů jsou atypické, z nerezu. Veškeré podlahy jsou z travertinu s podlahovým vytápěním. Ohřev vody je zajištěn solárními kolektory.
 
Objekt je určen pro čtyřčlennou rodinu autorovy sestry. V suterénu se nachází zázemí s kruhovou garáží pro tři auta, kotelna a tělocvična.
 
Kuželovitá hmota nad garáží vytváří hlavní obytný prostor, jehož úroveň je ze dvou stran — zvenku i zevnitř — přístupna po spirálách. Taktéž nejvyšší patro je přístupné pouze rampou, aby pohledy do interiéru ani exteriéru nebyly rušeny. Díky úplnému odříznutí střechy od spodní části domu je její hmota téměř nezřetelná. K mírně naddimenzované společenské části domu je naopak soukromá — intimní — mírně poddimenzována, neboť rodina žije a pohybuje se převážně pohromadě, ve společném „tekutém“ prostoru s řadou zákoutí určených pro různé funkce.
 
Zásadní součástí domu je zahrada s meruňkovým sadem s uměle vytvořenou terasou se dvěma betonovými jeskyněmi a akátovou džunglí v horní části parcely.
 
Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*