Rodinný dům na Proseku

Tvar domu byl inspirován tvarem pozemku a výhledem na velkou část Prahy. Jedná se o úzkou protáhlou parcelu se svažitým terénem orientovaným na jih, v severní části byla částečně poddolovaná. Architektonické řešení vycházelo z potřeb investora a vize architekta navrhnout kompaktní dům v relativně složité terénní konfiguraci. Zároveň jsme chtěli splnit požadavky na moderní bydlení s odpovídajícím vybavením. Objekt má jedno technické podzemní podlaží a tři nadzemní, která jsou propojena jednoramenným vetknutým schodištěm a výtahem. 1. PP je z jedné třetiny zapuštěné do svahu – nachází se zde bazén se zázemím, který lze v létě propojit se zahradou. 1. NP s dvougaráží je vstupní, byla mu věnována hlavní obytná část domu s halou a lodžií, kuchyní, zázemím a obývacím pokojem s vyhlídkovou terasou. V ustupujícím 2. NP jsou tři ložnice, dvě koupelny, šatna a terasa.       

Technické řešení
Založení stavby bylo poměrně složité: založena je na monolitické základové desce z vodostavebního betonu. Založení garáže se provedlo na pilotech s roznášecím betonovým rámem. 1. a 2. PP je provedeno z vodostavebního betonu s monolitickými železobetonovými stropními deskami.
Schodiště tvoří teracové schodnice vetknuté do železobetonové nosné stěny.
Dům je zateplen minerální vatou o tloušťce 160 mm, obvodový plášť je z ocelového vlnitého plechu s barevným povrchem, zábradlí teras je skleněné.
Dům má podlahové vytápění a chlazené stropy, které mu zajišťují během celého roku příznivé vnitřní teploty. 

Autorská zpráva
Foto: Ing. arch. Leopold Nikel, MgA. Lukáš Nikel


 
Místo: Praha 9 – Prosek
Autor: Ing. arch. Leopold a Radmila Niklovi – AAD
Dodavatel: Genel Invest, DE Monolity
Zastavěná plocha: 238 m2
Obestavěný prostor: 2 538 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tvarová moderna může milovníky abstraktu jistě uchvátit, tak jako jemné členění rovin, a asi důležitá bude anivandalskost materiálo-vého provedení s výjimkou skleněného zábradlí terasy. Ale jak to bude s mikroklimatem, bude beton dost dobrý? Jako v paneláku? Není nad pálenou hlínu.
    Sice nejsme v seismické oblasti Indického oceánu nebo Kalifornského zlomu, ale tento dům jistě odolá i takové události, také pak ohni a vodě. Přesto bych si dal raději skládačku ze dřeva a hlíny.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*