Rodinný dům Nad Šárkou

Projekt rekonstrukce střední části bloku, tzv. trojdomí podle návrhu architekta Koláře z roku 1928 v lokalitě pražské Hanspaulky. Dům byl navržen a postaven se čtyřmi byty a obchodem v přízemí. Členění celého bloku na vstupní servisní trakt při ulici a obytný trakt otočený do zahrad se projevil na vzhledu fasád, které směrem do ulice působí paradoxně méněcenně.
Celistvost bloku byla v minulosti mnohokrát citelně narušena výměnou oken i jejich formátů, různorodou barevností i tvaroslovím prvků v původní valbové střeše.
Zadáním pro rekonstrukci byla přeměna na vícegenerační rodinný dům při zachování co největšího množství původních prvků. Obytné místnosti měly být co nejlépe prosvětleny a propojeny se zahradou. Nad polozapuštěným servisním suterénem vznikl otevřený obytný prostor, ložnice v patře a v podkroví ateliér.
Otvory na zahradní fasádě, střešní vikýř i schody do zahrady jsme navrhli s ohledem na osovou kompozici celého trojdomí při zachování logické návaznosti na změny v dispozicích jednotlivých podlaží. Okna jsou v původních polohách, pouze prodloužena o odbourané parapety. Zvětšení okna z kuchyně do ulice koresponduje s umístěním výkladce původního obchodu v těchto místech. Podélný tvar střešního vikýře navazuje na řešení sousedních domů.
Funkční i materiálové řešení odpovídá touze po nadčasové kvalitě bez zbytečné okázalosti. Má působit na první pohled přirozeně a adekvátně bydlení na Hanspaulce.

Autorská zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dokonale přirozené, přirozeně dokonalé. Opravdu povedené.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*