Rodinný dům s autodílnou v Bašti

Stavět „obývací pokoj pro automobil“ – tedy garáž, která je integrována do domu – zpravidla našim klientům rozmlouváme pro nehospodárnost stavby a navýšení nákladů bez návratnosti. Zde se však garáž stala hlavním motivem stavby, která definovala i dispozici celého domu. Garáž, která slouží i jako dílna automobilovému fandovi, je součástí domu proto, abychom minimalizovali zastavěnou plochu na poměrně malém pozemku, a současně dosáhli jednoduché a kompaktní stavby, která je úsporná na výstavbu i provoz. Obytné místnosti tak musely být přesunuty do patra. Propojení se zahradou je pak přes venkovní terasu a točité schodiště. Hravým prvkem uvnitř domu jsou různé výšky podlah a stropů v různých prostorách. Vyšší strop v dílně vyvažuje běžná výška ložnic, a naopak. Velkorysý obývací prostor si vzal něco z nižší výšky stropu kanceláře v přízemí.
AUTORSKÁ ZPRÁVA
www.stempel-tesar.comDům je navržen ze systému Wienerberger Porotherm z jednovrstevného zdiva POROTHERM 50Hi Profi se stropy s předpjatými panely Spirol, které byly ponechány pohledové. Dům je navržen jako nízkoenergetický s konvekčním plynovým kotlem na vytápění.

Projekt se účastnil soutěžní přehlídky BRICK AWARD 2016 Cihla v 21. Století „Cihlový dům s pálenou střešní krytinou. Za originální, přitom neokázalé a dokonale promyšlené řešení dům získal cenu vydavatelství Business Media CZ.

Investor: soukromý investor 
Architekt: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař / Stempel & Tesar architekti
Zhotovitel: Pavel Šafařík
Plocha pozemku: 791 m2
Zastavěná plocha: 113 m2
Užitná plocha: 178 m2
Návrh: 2012 – 2013
Dokončení stavby: 05.2015
Foto: archiv Wienerberger

Publikováno v časopise Stavba č. 4/2016, str. 64-65

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*