Rodinný dům s betonovou zdí

Rodinný dům leží na kraji obce na parcele o velikosti 4000 m2 se vzrostlými stromy. V sousedství je rozptýlená zástavba rodinných i rekreačních objektů.
Inspirace pro návrh vycházela ze starých zemanských tvrzí, betonová zeď evokuje pocit hradby. Před ní je technické zázemí objektu, které má evokovat podhradí. Obytná část je uvnitř a má tedy dokonalé soukromí. Nejedná se o čistou dřevostavbu, je to kombinace betonové stavby s dřevostavbou. Fasáda je obložena modřínovými prkny kladenými vodorovně s přiznanou spárou.
Zajímavé bylo fázování stavby: nejdříve se postavilo komínové těleso, pak dřevostavba (obytná část), poté betonová stěna a na závěr technické zázemí.
Hlavní hmota domu má tvar písmene L. Nad jednopodlažní vstupní částí je plochá střecha, obě ramena domu mají zvýšené galerie a pultové střechy směřující do zahrady.
Ložnicová část je otevřena do klidného dvora se zelení, hlavní obytný prostor přes terasu navazuje na zahradu a cestami je propojen se zadní částí pozemku se zahradním domkem, resp. altánem. Za vstupem do domu se nachází technické zázemí s hlavní koupelnou a halou.
Z haly vstupujeme do ložnicové části, na terasu nebo do hlavního obytného prostoru, který je směrem do zahrady prosklený. Částečně je předělen galerií s hernou a pracovnou. Dětské pokoje v ložnicové části mají malá mezipatra s galerií. Dům je dispozičně připraven na rozšíření v další fázi stavby.

Autorská zpráva
Foto: Martin Zeman


Autor: Ing. arch. Václav Zahradníček; spolupráce Ing. arch. Michal Kotlas
Projektant: Jan Švarc
Užitná plocha: 198 m2
Nosná konstrukce: masivní dřevěné panely CLT
Pultová střecha: Bramac – Tegalit
Vytápění: rekuperace, přímotopy, podlahový konvertor v obýváku

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Kolik vyšel rozpočet v přepočtu na m3 obestavěného prostoru?

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Dřevostavba s plastovými okny. To mi hlava nebere.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*