Rodinný dům s proskleným rohem

Dům, který se na dotek otvírá majitelům i přírodě
Do svažitého pozemku na pravém břehu Vltavy zapustil své základy dům, který na dotek otvírá své brány majitelům i přírodním scenériím. Z moderních materiálů a technologií, ale i benefitů okolní přírody vytěžila architekta nejen čistý design domu s rozsáhlými prosklenými stěnami a maximálním dopadem denního světla, ale i úžasný komfort pro jeho obyvatele.

„Otvírání pomocí čtečky otisků prstu klientům doporučuji standardně, otestovala jsem si ho u sebe. Je to perfektní způsob, když chcete vyběhnout na zahradu bez obav, že si zabouchnete a nedostanete se domů. Sama vlastně ani nevím, kde mám klíče od svého domu. Zabouchnu a mám zamčeno, ale mohu se kdykoli vrátit a neřešit, jestli jsem nezapomněla klíče. I pro děti je to výborné řešení, že nemusejí nosit klíče,“ naznačuje ing. arch. Tereza Čudová Ajmová, že v jejím případě neplatí okřídlené o bosé kovářově kobyle. Naopak, dlouholetá vlastní, ale i pracovní zkušenost s prosklenými hliníkovými systémy Schüco a realizační firmou DAFE-PLAST Jihlava jí dovolila pustit se do technicky náročnějších, zato esteticky úžasných řešení, např. v podobě otvíravého proskleného rohu obývacího pokoje bez jediného opěrného sloupku, který by vynesl váhu stropní konstrukce, ale rušil by výhledy…

Výhled neruší ani ten nejtenčí sloupek
„Bylo to stavebně zajímavé, ale staticky náročné. Několikrát jsme to přepočítávali a měnili, nakonec jsme vytvořili obrovskou atiku se spoustou železa, aby nedošlo k průhybu stropního betonu ani o dva centimetry a okna nepraskla. Vznikl tím však krásný výhled, kdy se vám otevře zahrada a vy sedíte u jídelního stolu  v obývacím pokoji a vlastně i v zahradě. Váš výhled přitom nic neruší, ani ten nejtenčí sloupek, takže vůbec nevnímáte, že sedíte uvnitř,“ líčí architektka, jaké pocity asi prožívají obyvatelé domu, když otevřou prosklený roh z posuvných křídel Schüco ASS 77 PD.HI – samozřejmě pohodlně ovládaných skrytým automatickým pohonem, ale i vysoce tepelně izolovaných díky trojsklu HI (High Insulation). Přirozené zastínění vytváří letitý ořech, takže žaluzie ani nebylo třeba.

Právě možné výhledy na různé strany, které pozemek skýtal, byl dalším náročným úkolem pro představivost. „Orientaci domu jsem hodně zvažovala, zda dům otevřít do zahrady na jihozápad, nebo na výhledy přes vltavské údolí, které jsou taky krásné, ale směřují na sever. Nakonec se mi snad podařilo zkombinovat obojí – obývací prostor a odpočinková část domu směřuje do soukromí zahrady na jihozápad, aby využily polední a odpolední sluníčko. A z ložnice mají majitelé přes pás oken  nádherný výhled na zalesněný protisvah za řekou, skoro až na Cukrák. Obojí jsme tedy vytěžili,“ pokračuje ing. arch. Tereza Čudová Ajmová.

Dům má několik úrovní
Dům je zalomený podle tvaru lichoběžníkového pozemku a jakoby sestupoval po svažité zahradě, skrytý mezi starými ořechy a třešněmi. Investoři totiž koupili pozemek v původní zástavbě, doslova uprostřed dalších zahrad, takže žádná strana jejich pozemku nevede podél komunikace. Přístup je po dlouhé úzké příjezdové cestě, odkrojené od sousedního pozemku. Dům tak z ulice není vůbec vidět, je schovaný pro dokonalé soukromí, utajeno pohledům zvenčí tak zůstává i jezírko s lekníny.

Svažitost zahrady si vyžádala specifické řešení úrovní objektu. Hlavní vstup do domu je na úrovni mezipatra, odkud lze přes zádveří pokračovat do proskleného obývacího prostoru s kuchyní a na terasu, lomenou kolem rohu obývacího pokoje a zastíněnou baldachýnem. Průchody na terasu z exotického dřeva garapa (stejným dřevem je obložena i fasáda) jsou  bezprahové, neboť kolejnice posuvných oken Schüco ASS 77 PD.HI jsou zapuštěné a podlaha obýváku tedy navazuje v jedné rovině na terasu. Od zádveří lze dále vystoupat do patra, kde před ložnicí rodičů s šatnou a koupelnou vzniklo pódium s knihovnou a s prostorem pro klavírní křídlo. Směrem dolů od hlavního vstupu pak vedou schody k pokojům dětí, koupelně a technické místnosti.

Spokojený investor chce postavit další dům
Od investora měla architektka stručné zadání, v podstatě jen počet pokojů a přání na velký obývací prostor. Zvolený interiérový minimalismus co do barev, materiálů i tvarů je laděn do odstínu matné bílé kávy (nábytek a bezfalcové dveře na výšku místností). Industriální pohledové betony na stropech jsou vyvažovány teplejšími odstíny dubové podlahy. Architektka přiznává, že syrových šedých betonů se investor zprvu bál. „Já vždycky říkám, pojďme to zkusit, a když se Vám to nebude líbit, tak to přetřeme. A tento přístup funguje, ještě se žádný betonový strop nepřetíral.“ O spokojenosti investora s návrhy architektky svědčí i to, že už zvažuje výstavbu dalšího domu…


Rodinný dům ve Vraném nad Vltavou
Autor projektu: Ing. Arch. Tereza Čudová Ajmová
Realizace: 2017-2019
Konstrukce: Železobetonový skelet s vyzdívkami, základové pasy s železobetonovou deskou
Výrobce hliníkových okenních a dveřních systémů Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Hliníkové systémy Schüco použité v projektu:
Okna, balkonové dveře: Schüco AWS 75 BS.HI+ s trojsklem, skleněné zábradlí v lištách Schüco, v jednom okně elektricky ovládaná ventilace TIPTRONIC
Vchodové dveře: Schüco ADS 90.SI, jednokřídlé dveře s bočním proskleným světlíkem,
5bodový elektrický samozamykací zámek SAFEMATIC, čtečka otisku prstů
Posuvné systémy: Schüco ASS 77 PD.HI, elektricky ovládané, jedny otevírané do rohu
Barva profilů: speciálně míchaná strukturální barva CARBON 01, z obou stran
Zastavěná plocha: 229 m2
Užitná plocha: 302 m2

podle podkladů společnosti Schüco CZ

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*