Rodinný dům Srbín

Vila byla navržena na velkém, z části zalesněném pozemku v kontaktu s rybníkem, který se nachází v otevřenější části parcely. Cílem bylo hmotu domu zasadit do terénu tak, aby splynula s okolní zahradou a svahem a minimalizovala se její stopa, a to nejen pomocí zapuštění stavby do svahu a částečného překrytí terénem, ale též volbou materiálů – stěny vystupující nad terén jsou z lomového kamene podobného tomu, který je na pozemku hojně dostupný.
Objekt je složen ze dvou základních jednoduchých hmot, z nichž ta spodní, tedy hlavní obytné podlaží, je z části zapuštěna v terénu. Její do zahrady orientované plochy jsou celoplošně bezrámově prosklené a umožňují propojení interiéru se zahradou. Proti svahu a směrem k sousednímu pozemku na severovýchodní straně je hmota přízemí vymezena opěrnými zdmi z lomového kamene. Stejný obklad pokračuje i v interiéru.
Hmota patra je výrazně menší a ustoupená oproti hraně přízemí. Je z logiky své soukromější funkce uzavřenější, fasáda je z velké části obložena kamenem. Velká okna z ložnic stíněná posuvnými okenicemi z perforovaného plechu jsou orientovaná na jihovýchod a umožňují výstup na jednoduchou dřevěnou palubu přecházející v zelenou střechu a horní část zahrady.
Interiér je otevřený, volně plynoucí ze vstupní haly do obytného prostoru okolo bloku kuchyně, šatny a výtahu z garáže a technických prostor. V místě změny světlé výšky prostoru je vložen blok s oboustranným krbem oddělující jídelní a odpočinkovou část. Celé přízemí lemuje krytá terasa. Výrazným prvkem interiéru je konzolové ocelové schodiště osvětlené střešním světlíkem.
Jedná se o nízkoenergetický dům s důrazem na využití solárních zisků v zimních měsících a eliminaci přehřívání po zbytek roku.

Autorská zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Nádherné !!!

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*