Rodinný dům Starý Plzenec

Požadavkem investora a záměrem architekta bylo vytvořit hmotově jednoduchý pasivní rodinný dům s moderním, ale zároveň nenápadným vzhledem vůči svému okolí. Návrh hmoty stavby využil svažitosti pozemku, kdy spodní patro je po dvou stranách zakousnuté do terénu. Díky tomu pak v horním patře je možný bezbariérový vstup z domu na terasu a následně na terén.
V přízemí se nachází garáž s prostorem pro dílnu, šatna, zádveří, koupelna, samostatné wc, technická místnost a pracovna. Horní patro obsahuje dva pokoje, ložnici, šatnu, koupelnu, samostatné wc a obytný prostor.

Pasivní dům byl projektován a realizován dle podmínek dotačního programu NZU a má vyplacenou dotaci v programu Výstavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností v podoblasti B2.
Dům je osazen ve svahu, část ve svahu řešena z bednících prvků + zateplení XPS, horní část z vápenopískových tvárnic + EPS šedý, stropy jsou řešeny jako železobetonové (trámce + vložky), střecha je řešena jako plochá s vnitřní vpustí. Okna a dveře byla řešena předsazenou montáží od firmy Internorm. Nad okny jsou podomítkové exteriérové žaluzie.
V objektu se nachází rekuperační jednotka Nilan Compact. Jedná se o aktivní rekuperaci v kombinaci s protiproudým tepelným výměníkem pro pasivní rekuperaci. Jednotka Nilan zajišťuje řízené větrání, dohřev přívodního vzduchu, částečné chlazení a ohřev teplé užitkové vody v zásobníku o objemu 180L. Rozvody jsou vedeny v podhledech stropů a místy v konstrukci stropu. Pro temperování objektu byla zvolena elektřina. Na střeše jsou umístěny FV panely

Autorská zpráva
Stavba zvítězila při hlasování veřejnosti v soutěži Pasivní dům roku 2018


Autor: Ing. arch. Lubomír Korčák
Dodavatel: STAMA PRIMA s.r.o.
Podlahová plocha: 239,7 m2
Měrná potřeba tepla na vytápění: 15 kWh/(m2a)
Celková potřeba primární energie: 58 kWh/(m2a)
Průměrný součinitel prostupu tepla Uem: 0,17 W/m2K

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*